Niemann Polska

Współpraca z projektantem wnętrz – tak czy nie? Rozmowa z projektantkami.

Utworzono: 17-07-2018

Czy warto skorzystać z usług projektanta? Czy potrzebujemy profesjonalnego projektu do urządzenia standardowego mieszkania? Co lepiej może zrobić projektant wnętrz niż sam właściciel mieszkania?

Zapytaliśmy samych projektantów – dlaczego mielibyśmy skorzystać z ich usług?

Na pytania odpowiadały nam:

  • Ania i Natalia - właścicielki showroomu “Pełna Chata”
  • Alicja Korbut - gdańska projektantka i stylistka wnętrz, studentka ASP
  • Natalia Szajdzińska-Kęsicka, architekt wnętrz, prowadząca blog o projektowaniu,  wnętrzach, designie, DIY i kreatywności "Ten kawałek podłogi" 

W naszej rozmowie zdradzają, jak wygląda współpraca i okres twórczy, a także co jest najważniejsze podczas tworzenia wnętrza dla klienta?

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Ania i Natalia

Projektant wnętrz to wizjoner, musi przewidzieć w jaki sposób klienci będą korzystać ze swojej przestrzeni. Dba o ergonomię i funkcjonalność. Doskonale wie jakich błędów unikać i jakie rozwiązania wykorzystywać, aby wnętrze było funkcjonalne i jednocześnie piękne!

Alicja

Ważne jest to, aby projektant potrafił słuchać i spojrzeć na nasze potrzeby przez pryzmat swojej twórczej wrażliwości i doświadczenia.

Natalia Szajdzińska-Kęsicka

Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem funkcjonalnej przestrzeni dostosowanej do potrzeb i wymagań domowników, jeśli mamy na myśli projekty wnętrz prywatnych lub też kreowaniem wnętrz użyteczności publicznej, jak kawiarnie, restauracje, puby.

Dlaczego warto skorzystać z usług projektanta wnętrz?

Ania i Natalia

To tak jakby zapytać czy z chorobą idzie się do lekarza? Z przeziębieniem pomogą Google, ale z poważną chorobą już lepiej nie ryzykować. Projektanci wciąż się szkolą, szukają innowacyjnych rozwiązań, tworzą wnętrza ponadczasowe - a przecież o to chodzi. O to, by nasz dom był wspaniały dziś i za 10 lat, że przestrzeń pozwoli na rozwój rodziny i jej zamiłowań.

Alicja

Myślę, że projektant przede wszystkim pomoże zebrać wszystkie myśli i pomysły klienta w taki sposób, aby końcowo wszystkie: elementy, kolory, pomieszczenia ze sobą współgrały, tak aby stworzyć indywidualny styl klienta.

Natalia Szajdzińska-Kęsicka

Przede wszystkim uchroni nas od popełnienia wielu błędów zarówno tych związanych z rozmieszczeniem instalacji elektrycznej (punkty oświetleniowe, gniazda, łączniki) czy hydraulicznej, ale także funkcjonalnego rozmieszczenia sprzętów, a także odpowiedniego podziału przestrzeni

Jak wybrać projektanta?

Ania i Natalia

Najlepszą drogą jest rekomendacja. Należy sprawdzić czyjeś realizacje, styl i złapać odpowiedni kontakt z wybraną przez nas osobą. Dobre relacje i tak zwane "flow" między projektantem a Klientem jest bardzo ważne.

Alicja

Myślę, że tu odpowiedź jest prosta. Uważam, że najważniejszym i bezwzględnym warunkiem jest umiejętność słuchania. Warto więc wybrać projektanta, który potrafi nie tylko mówić, ale przede wszystkim słuchać klienta.

Natalia Szajdzińska-Kęsicka

Przede wszystkim większość klientów kieruje się stylem wnętrz danego projektanta, czy podobają im się projekty czy nie i myślę, że jest to nie najgorsze kryterium wyboru, ma to dość duże znaczenie później podczas współpracy, bo inwestor mniej więcej wie czego może się spodziewać po danym projektancie. Jednak kolejnym kryterium powinno być także doświadczenie i wiedza.

Jak przygotować się na pierwsze spotkanie z projektantem?

Ania i Natalia

Każdy Klient ma swoje indywidualne marzenia - należy je starannie zwizualizować projektantowi. Ważne jest również, by klient był otwarty na uwagi projektanta. Pomocne będą zdjęcia, które nas inspirują, opis tego, co w codziennym życiu jest dla nas ważne i jak lubimy spędzać czas.

Alicja

Uważam, że na pierwsze spotkanie (co oczywiście nie jest wymaganiem) warto przygotować ,,zestaw inspiracji” .Mogą być to wycinki z gazet lub zdjęcia z internetu. Na pewno ułatwi to komunikację i określi ramy stylistyczne i preferencje. Czasami łatwiej jest to ,,coś” pokazać na ilustracjach niż opisywać słowami.

Natalia Szajdzińska-Kęsicka

Na pewno jeśli mamy plan architektoniczny domu lub mieszkania to warto mieć go pod ręką podczas pierwszego spotkania, następnie przygotować sobie listę rzeczy, które są dla nas istotne, do tego dobrym rozwiązaniem jest także zgromadzenie inspiracji, w postaci wycinków z czasopism czy zapisanych zdjęć na dysku komputera, bo wtedy na konkretnych przykładach jesteśmy wstanie pokazać co nam się podoba a co zupełnie odpada.

Czego powinno się wymagać od projektanta?

Ania i Natalia

Pomocy w ciężkich dla klienta kwestiach: technicznych, wizualnych oraz nadzoru nad wykonawcami, co często jest nie lada wyzwaniem :)

Alicja

Przede wszystkim powinniśmy wymagać profesjonalnego podejścia do klienta i kreatywności. Są to dwie najważniejsze kwestie. Profesjonalizm to przede wszystkim: uczciwość, znajomość materiałów, panujących trendów itd.

Natalia Szajdzińska-Kęsicka

Chyba przede wszystkim kreatywności i tworzenia pod potrzeby klienta, ale z głową i rozsądkiem, bo nie zawsze to czego wymaga - oczekuje klient jest rozwiązaniem idealnym.

Współpraca z projektantem wnętrz - jak powinna przebiegać?

Ania i Natalia

Najważniejszy jest brief i rozmowa, warto też spisać stosowną umowę. Najważniejsze to również uświadomienie klienta, że niestety nie wszystko jest możliwe i nie wszystko można zrobić na wczoraj. Projektowanie to proces długotrwały, a nie kilkusekundowe zadanie.

Alicja

Na pewno ważne jest to, aby obie strony się rozumiały. Ważna jest komunikacja i jasne określenie swoich wymagań i oczekiwań.

Natalia Szajdzińska-Kęsicka

To dość indywidualna kwestia, bo zazwyczaj ilu projektantów tyle form współpracy i ciężko tu jednoznacznie wskazać etapy. Natomiast myślę, że jest kilka takich żelaznych zasad, których powinien trzymać się każdy projektant wnętrz, czyli po pierwsze inwentaryzacja, bez względu na to czy są plany architektoniczne czy ich nie ma, czy klient robił sam pomiary - nie ma to większego znaczenia. Inwentaryzacja to must have każdego projektu.

Po drugie wywiad z klientem, żeby poznać Jego oczekiwania i potrzeby.

I po trzecie wstępne propozycje projektowe - te mogą mieć różne formy w zależności od projektanta i / lub formy czy zakresu współpracy.

Następnie mogą być wizualizacje 3D, rysunki techniczne, zestawienia materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia, ale to wszystko jest najczęściej dostosowywane do wybranej przez klienta formy współpracy czy też możliwości - zasobów jakimi dysponuje wybrany projektant.

O co najpierw powinien zapytać projektant wnętrz?

Ania i Natalia

O samopoczucie swojego Klienta i o to jak mu minął dzień :)

Alicja

Uważam, że w pierwszym kontakcie projektant powinien wyczuć potrzeby klienta. To znaczy: nie opierać się jedynie na guście klienta czy ulubionych kolorach. W pierwszym momeńcie należy zrozumieć jego potrzeby, styl życia, codzienne rytułały. To wszystko ułatwi dalszą pracę projektanta i sprawi, że obie strony będą lepiej się rozumiały.

Natalia Szajdzińska-Kęsicka

Dla kogo będą dane wnętrza (w kontekście mieszkania / domu), czy dla rodziny np. 2+1, czy dla singla, czy dla młodej pary? Musimy poznać najpierw trochę osoby dla których mamy projektować - jakie mają pasję, co lubią a czego nie, o czym marzą itd.

Czy oszczędzamy pieniędzy, zwracając za pomocą do projektanta?

 Ania i Natalia

Oszczędzamy czas i nerwy, a to w dzisiejszych czasach najważniejsze. Projektant również pomoże czy negocjacji rabatów na zakup wyposażenia czy przy zaoszczędzeniu kosztów, które wynikają z błędów na budowie.

Alicja

Osoba, która się na tym zna będzie w stanie określić, gdzie możemy zaoszczędzić i kupić tańszy produkt a gdzie warto dołożyć. Tworząc kosztorys będzie w stanie wybrać sklepy, gdzie najbardziej opłaca się dokonać zakupu. Myślę, że oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i swój czas.

Natalia Szajdzińska-Kęsicka

Jak najbardziej poprzez unikanie błędów od instalacji począwszy, a na podziale przestrzeni, materiałach wykończeniowych czy elementach wyposażenia kończąc.

Jakich błędów unikać podczas współpracy z projektantem?

Ania i Natalia

Pośpiechu, bo to gubi wszystkich.

Alicja

Myślę, że mając dobrego projektanta przede wszystkim trzeba mu zaufać. I warto o tym pamiętać na każdym etapie projektowym. Warto być otwartym na nowe rozwiązania, pomysły, a na pewno efekt końcowy nas zaskoczy.

Natalia Szajdzińska-Kęsicka

Brak rozmów i jasnych komunikatów to chyba najczęstszy błąd współpracy z projektantem. Czasami klientom się wydaje, że jesteśmy jasnowidzami, niestety tak nie jest lub rozjemcami podczas rodzinnych sporów o wygląd danego wnętrza :) Dlatego ja zawsze powtarzam, że rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa jest najlepszym rozwiązaniem na wszystkie bolączki, a kto pyta nie błądzi :)

Odpowiedzialność projektanta w ramach umowy?

Ania i Natalia

Odpowiada za wszystko do czego się zobowiązał, to już kwestia bardzo indywidualna. Przede wszystkim musi zadbać o funkcjonalność projektu - to nie podlega żadnej wątpliwości.

Alicja

Podczas wcześniejszych konsultacji z klientem ustala się zakres pracy i obowiązków, które są potem zawarte w umowie.

Natalia Szajdzińska-Kęsicka

Projektant w ramach umowy odpowiada za wykonanie określonego zakresu prac projektowych dotyczących wnętrz, które powinny być wyszczególnione możliwie jak najbardziej dokładnie. Czasami dochodzi do tego także nadzór autorski.

 

Podsumowując...

  • Projektant wnętrz to ktoś, kto z założenia ma połączyć potrzeby i gust klienta z funkcjonalnością, tworząc piękne wnętrze.
  • Wybierając projektanta należy zapoznać się z jego poprzednimi projektami i wybrać tego, którego styl nam najbardziej odpowiada.
  • Przygotuj się na pierwsze spotkanie z projektantem – pokaż zdjęcia wnętrz, które ci się podobają i poszukaj inspiracji.
  • Skorzystanie z pomocy projektanta pozwoli uniknąć błędów przy projektowaniu wnętrza, oszczędzi czas i nerwy. Projektant może również zasugerować nowe dostępne na rynku rozwiązania i możliwości.
  • Unikaj pośpiechu, dziel się wątpliwościami i nie bój się mówić otwarcie. Jeśli coś ci się nie podoba - powiedz to projektantowi – wnętrze jest dla ciebie!

Dziękujemy Paniom Projektantkom!

Ania i Natalia - “Pełna Chata”

Alicja Korbut - @_alkor ; alicja.korbut@gmail.com

Natalia Szajdzińska-Kęsicka - "Ten kawałek podłogi" 

 

 

 

Współpraca z projektantem wnętrz – tak czy nie? Rozmowa z projektantkami.
Współpraca z projektantem wnętrz – tak czy nie? Rozmowa z projektantkami.
Współpraca z projektantem wnętrz – tak czy nie? Rozmowa z projektantkami.
Współpraca z projektantem wnętrz – tak czy nie? Rozmowa z projektantkami.
Współpraca z projektantem wnętrz – tak czy nie? Rozmowa z projektantkami.
Współpraca z projektantem wnętrz – tak czy nie? Rozmowa z projektantkami.
Współpraca z projektantem wnętrz – tak czy nie? Rozmowa z projektantkami.
Współpraca z projektantem wnętrz – tak czy nie? Rozmowa z projektantkami.