Niemann Polska

Urządzamy wnętrza z projektem. Jak wygląda i ile kosztuje współpraca z projektantem wnętrz?

Utworzono: 09-03-2023

Projektowanie wnętrz osobom spoza branży kojarzy się z niepotrzebnym wydatkiem i luksusem. Przecież każdy z nas wie jak chce mieszkać, a urządzanie wnętrz to nic innego jak dobranie odpowiednich mebli, kolorów ścian, wykończeń podłogi i wybór dodatków. O rzeczywistej pracy projektanta wnętrz i kosztach projektu rozmawiamy dziś z dwiema wybitnymi projektantkami: Agnieszką Kułakowską oraz z Agatą Piltz.

 

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Praca projektanta wnętrz polega na projektowaniu i aranżowaniu przestrzeni mieszkalnych, komercyjnych i publicznych, takich jak apartamenty, domy, biura, sklepy, restauracje, hotele czy przestrzenie wystawiennicze. Architekt wnętrz tworzy inwentaryzację, projekt koncepcyjny, szczegółowy i wizualizację wnętrza. Czym jeszcze zajmuje się projektant wnętrz?

Agnieszka Kułakowska, Understudio

Dobór mebli, barw i materiałów to kompleksowa aranżacja wnętrz mieszkania. Dzięki architektowi wnętrz, mamy gotową precyzyjną listę potrzebnych elementów. Projektant wnętrz, wykorzystując w projekcie konkretne materiały i przedmioty, od razu zawiera je w szczegółowej liście zakupów dla klienta. Dzięki temu zrobienie zamówienia i dobór mebli nie stanowi żadnego problemu, gdyż klient otrzymuje dokładne opisy, a nawet adresy konkretnych sklepów lub hurtowni.

Dlaczego warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zatrudnić projektanta wnętrz. Ostatecznie usługa projektowania wnętrz to inwestycja. Zwróci się ona w postaci funkcjonalnego, estetycznego wnętrza na lata. Jakie są najważniejsze powody, dla których warto zainwestować w usługę architekta wnętrz?

Agata Piltz - P2 Pikiel & Piltz

  1. Po pierwsze nie marnujesz czasu, biegając po sklepach, salonach, czy szukając dobrej wyceny.
  2. Po drugie wiedza inżynierska. Bo przecież nie musisz się na wszystkim znać. Nasz zespół cały czas rozszerza swoja wiedzę, tak by być cały czas na bieżąco.
  3. Po trzecie - ogromny zespół sprawdzonych fachowców; stolarze, wykonawcy, kowale, tynkarze, szklarze, kamieniarze itd.

 

Na którym etapie budowy należny szukać projektanta wnętrz?

Projektant wchodzi do wnętrz domu w stanie surowym zamkniętym i okazuje się, że elementy, o których marzył inwestor, nie są możliwe do zrealizowania. Kiedy zatem szukać projektanta wnętrz tak, aby miał on wpływ na instalacje, mógł przygotować harmonogram prac i przybliżyć koszty w zakresie aranżacji wnętrz?

Agata Piltz - P2 Pikiel & Piltz

Najlepiej równolegle z projektem architektonicznym oraz zanim kupimy gotową nieruchomość, którą warto ocenić już z wybranym architektem. Dlaczego? Dlatego, że deweloperzy często wstawiają w aranżacje mniejsze meble. Wbrew pozorom wszystko się mieści na rzucie. Jednak gdy wstawimy prawdziwe wymiary okazuje się zupełnie co innego. Poza tym deweloperzy zatrudniają do projektowania architektów kubaturowych, którzy nie planują mieszkania pod względem ergonomii użytkowania. Mają za zadanie jedynie wstawić kilka mebli i zachować parametry oświetlenia mieszkania. Warto zdawać sobie też sprawę, że sama realizacja projektu może potrwać nawet pół roku. Dlatego szukać projektanta wnętrz należy min. 6 miesięcy przed remontem lub wykończeniem inwestycji.

 

Współpraca z projektantem wnętrz krok po kroku

Współpraca z projektantem wnętrz zazwyczaj przebiega według kilku kroków, które pozwalają na dokładne zaplanowanie i przemyślenie każdego aspektu projektu. Który etap projektu jest najistotniejszy?

Agata Piltz - P2 Pikiel & Piltz

Najważniejsza jest relacja, poznanie się, a potem praca według wypracowanych schematów pracy. Najlepiej znaleźć wspólny język już na początku. Jeśli od razu czujemy, że to nie nasze klimaty, warto zrezygnować ze współpracy. Dzięki temu współpraca przebiegnie sprawnie i miło. Zaczynamy od analizy potrzeb klienta, następnie wykonujemy na tej podstawie koncepcje, oraz plansze pokazujące styl wnętrza oczywiście do wyboru. Kolejnym krokiem jest praca nad ostatecznym rzutem i inwestycja w widokach 3D. W między czasie tworzymy budżet, finalnie rysunki wykonawcze i wyceny konkretnych materiałów.
Agnieszka Kułakowska, Understudio
Pracownia, która od lat wykonuje profesjonalne projekty sięga wyłącznie po sprawdzone rozwiązania. Projekt funkcjonalny spełnia najwyższe standardy, a każdy pokój jest nowoczesny i przytulny. Kompletna aranżacja wnętrz od podstaw tylko wydaje się być łatwa dla osób zupełnie niedoświadczonych. W rzeczywistości projektant wnętrz zajmuje się wykonaniem projektu oświetlenia, wizualizacji 3D każdej ściany w mieszkaniu, a także precyzyjnych instrukcji w dokumentacji dla pojedynczych wykonawców pracujących przy realizacji remontu.

Projektant wnętrz - ceny usług i sposoby rozliczenia

Zakres cen architektów wnętrz zależy od wielu czynników. Ile kosztuje projekt wnętrz?

Agnieszka Kułakowska, Understudio

Cenę projektu wnętrz kształtuje przede wszystkim pakiet usług. Inwestor może ograniczyć się tylko do projektu koncepcyjnego. Warto jednak wybrać kompleksową usługę, jaką oferuje dobry architekt wnętrz. Zawiera ona tzw. nadzór autorski, czyli współpracę z wykonawcami remontu. Ekipa uzyskuje konkretne wskazówki oraz instrukcje, jak wykończyć i zaaranżować każdy pokój. W ten sposób projekt wnętrz mieszkania lub projekt wnętrz domu zostaje jak najlepiej odzwierciedlony w rzeczywistości. Ostateczna cena projektu zależy od metrażu, lokalizacji i stopnia skomplikowania projektu. Projekt architekta wnętrz kosztuje zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektanta wnętrz?

Wybór projektanta wnętrz to kluczowy krok przy planowaniu remontu lub budowy. Czym kierować się przy wyborze projektanta wnętrz?

Agata Piltz - P2 Pikiel & Piltz

Przede wszystkim opiniami, oraz zrealizowanymi projektami wnętrz mieszkań. Jeśli mosty są spalone to projektant nie będzie miał co pokazać. Nasi klienci zawsze chętnie pokazują zrealizowane inwestycje naszym kolejnym klientom. To najlepsza rekomendacja. Projektant wnętrz musi mieć doświadczenie i ukończoną uczelnię wyższą. Ponieważ na rynku jest dużo „specjalistów” po kilku tygodniowych kursach, na których niewiele można się nauczyć. Ostatnim elementem weryfikującym są realizacje. Jeśli portfolio projektanta wnętrz zawiera same wizualizacje to znaczy, że nie udało się zrobić zdjęć wnętrza na sam koniec. A to daje wiele do myślenia.
Agnieszka Kułakowska, Understudio
Samodzielne projekty wnętrz prywatnych nie są łatwe i wymagają podejmowania wielu decyzji, które mogą powodować dylematy. W wielu sytuacjach warto więc zaufać profesjonalnym architektom wnętrz. Doświadczenie profesjonalnego projektanta wnętrz pomaga inwestorom wykonać remont z precyzją i zachowaniem rozsądnego budżetu. Indywidualna usługa aranżacji wnętrz dysponuje dodatkowo opcją nadzoru architekta wnętrz nad realizacją całego przedsięwzięcia. Projekt wykonawczy aż po koordynację realizacji to najlepsze rozwiązanie dla klientów, prowadzących dynamiczny tryb życia.

Co powinieneś wiedzieć o zakresie pracy projektanta wnętrz?

Podsumujmy cenne fakty w dziedzinie aranżacji wnętrz okiem samych projektantów:

  • Projektant wnętrz ma doświadczenie i wiedzę, zdobytą na studiach wyższych.
  • Dobry projektant w swoim portfolio będzie miał zdjęcia realizacji, a nie tylko same wizualizacje wnętrza.
  • Profesjonalna aranżacja wnętrz obejmuje wszystkie etapy projektu: od koncepcji, przez wizualizacje, po kosztorys oraz nadzór nad fachowcami.
  • Zakres cen architektów to od kilkuset do kilku tysięcy zł za metr kwadratowy inwestycji. Ceny projektów mieszkań zależą od wybranego pakietu usług, metrażu, stopnia skomplikowania projektu oraz renomy projektanta.

 

Bardzo dziękujemy za rozmowę i pomoc w realizacji tego materiału Panią Agacie Piltz i Agnieszce Kułakowskiej

Zachęcamy do odwiedzenia poniższych portali społecznościowych po więcej inspiracji 

Agata Piltz - https://p2design.pl/ 

Instagram - p2design 

Agnieszka Kułakowska https://www.understudio.pl/

Instagram - UnderStudio