Niemann Polska

Trendy z Mediolanu - opinie Projektantek

Utworzono: 05-08-2022

W czerwcu w Mediolanie odbyły się Targi Salone del Mobile, które jak co roku ściągnęły tysiące osób z branży meblowej i projektowania wnętrz. Włosi od dawna uważani są za pionierów w dziedzinie designu i wyznaczają trendy, które będą królowały w wnętrzach w Europie i na świecie.

Pokazywaliśmy wam już naszą fotorelację z targów oraz "kuchenne inspiracje"... a teraz zapytaliśmy nasze zaprzyjaźnione Projektantki o ich wrażenia...

Co było największym zaskoczeniem tegorocznych targów?

Paulina Góźdź, Pracownia F Studio

Targi w Mediolanie zawsze zaskakują, każde stoisko, każdy producent dba o to, by jego wystawa była wyjątkowa. Tutaj w każdej - bez wyjątku-  aranżacji nie ma miejsca na przypadkowy wazon czy inną dekorację. Wszystko jest spójne i zaplanowane przez najlepszych specjalistów w swojej branży.

Zuzanna Masa-Dobosz, Masaprojectova

Mnie zaskoczyły świecące tkaniny i nie mam tu na myśli połysku, czy refleksów. Materiały miały sprytnie ukryte wiązki led, przez co cała ich powierzchnia mogła przybrać dowolną barwę i wzór, a poprzez wbudowane podświetlenie, wyróżniała się w ciemności. Wyobraźcie sobie iluminującą kreację wieczorową wykonaną z tak wyjątkowej tkaniny!

Izabela Bronczak Projektantka z pasją 

Większość producentów postawiła na proste linie i geometryczne wzory, choć nie zabrakło również klasyki w jasnych, ciepłych kolorach.

Hasło przewodnie marki Scavolini #withlove można było odczuć na każdej ekspozycji, nie tylko u tego włoskiego giganta.

W ekspozycjach kuchennych pokazano gięte uchwyty i ramki stalowe i to one były największym zaskoczeniem. Nie chodzi o to, że były nowością, gdyż produkt jest znany od ponad 15 lat, jeśli nie dłużej, ale o to, w jaki sposób wszyscy producenci próbowali odkryć je na nowo z pełnym sukcesem.  Było również nawiązania do „dawnych czasów”, połączenie stali i szkieł w różnych formach. Ekspozycje zachwyciły połączeniem drewna, kamienia, elementów stalowej siatki oraz frezowanych materiałów.

zdjęcie 1

Jakie zatem trendy będą królowały jeżeli chodzi o kolorystykę?

Paulina Góźdź, Pracownia F Studio

Do naszych wnętrz w najbliższym czasie zawita więcej koloru.  Zdecydowaną przewagę miały rudości i błękity w pastelowej formie. Wracamy też z całą pewnością do beżów i ciemnych brązów. Wszystko w formie minimalistycznej i nowoczesnej. Jeśli chodzi o formę mebli/sof- to tutaj dominują krągłości.

Jeśli chodzi o dekory, to tutaj można zauważyć, że dalej mamy lamele z płyt meblowych w rozmaitych formach i konfiguracjach, które łączone są często z tkaninami czy kamieniem.

Zuzanna Masa-Dobosz, Masaprojectova

Od jakiegoś czasu, utrzymuje się trend na kolory ziemi i pastele, ten nurt mogliśmy także zaobserwować w Mediolanie. Zgaszone, stonowane tony, to jednak nie jedyne zestawienia kolorystyczne dominujące na stoiskach wystawców. Równie silny okazał się zupełnie przeciwstawny kierunek, obfitujący w mocno nasycone, jaskrawe, czasami neonowe barwy. To ciekawe i odważne zestawienia, które przeplatały się przez wszystkie warstwy wnętrza, nadając im oryginalnego charakteru.

Mówiąc o trendach kolorystycznych, zaznaczyłam, że nie ma jednej mody. Obecnie projektujemy wnętrza łącząc różne style, nie chcemy się ograniczać. Możemy stworzyć stonowane wnętrze, wykorzystując głęboką strukturę, ale tym samym materiałem, przy innych zabiegach, zaprojektujemy mocną, krzykliwą przestrzeń. Jednak, aby udzielić jakichś konkretnych wskazówek, mogę zaznaczyć, że przede wszystkim zwracamy uwagę na jakość materiałów i doceniamy naturalne wykończenia. Korzystając z imitacji (np. drewna, metalu, czy kamienia), lubimy te do złudzenia przypominające oryginalne odpowiedniki.

Izabela Bronczak Projektantka z pasją 

Producenci mebli postawili na piękno w prostocie, ciepłe tonacje, grę oświetlenia... to według nich przepis na idealne wnętrza. I tak na przykład meble od Febal casa zachwyciły spokojem i ciepłą, stonowaną kolorystyką, pokazując jak powinno wyglądać tworzenie wspaniałego i spójnego otoczenia w całym domu.

Eurocucina 2022 (część targów dotycząca kuchni) będzie zapamiętana jako powrót do natury i ciepłych brązów, ciemnego frezowanego drewna i fornirowanych materiałów. Powierzchnie na frontach były zdecydowanie matowe, a jeśli frezowane, to stonowanie i delikatnie.

Wyspy ze spieków kwarcowych lub konglomeratów przyciągały uwagę wyraźnymi i odważnymi wzorami.

Nacisk na ekologię i powrót do korzeni w meblarstwie było czuć na każdym metrze Salone del Mobile, a krzykliwe kolory nawet w postaci akcentów odeszły, w moim odczuciu, chyba na dobre.

 

Podsumowując naszą rozmowę… Wybierając  w tym sezonie płyty meblowe, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Paulina Góźdź, Pracownia F Studio

Wybierając płyty meblowe drewnopodobne, nasza uwaga powinna być zwrócona ku ciemniejszym kolorom np. orzech oraz płyty metaliczne - miedziane czy szampańskie złoto. 

Zuzanna Masa-Dobosz, Masaprojectova

Na jakość wykonania i wszelkie niezbędne techniczne aspekty, na których nam zależy, na stopień odwzorowania oryginalnego odpowiednika, na optymalne zestawienie z pozostałymi materiałami użytymi w projekcie, czy ich wzór jest unikatowy (czy też spotkamy go u każdej sąsiadki i w markecie budowlanym), czy tak naprawdę nam się podobają i przede wszystkim na to, co sądzi o nich Wasz architekt ;) - ponieważ prawdopodobnie ma dobre rozeznanie w temacie!

Izabela Bronczak Projektantka z pasją 

Filozofia wielu marek była spójna, postawiono na prosty kształt i projektowanie kuchni z minimalnym wpływem na środowisko. Przykładem było Snaidero cucine, którego kuchnie są oszczędne energetycznie, wykonywane z certyfikowanych materiałów ograniczających niszczenie lasów.

Prostota i linearność była widoczna również u Rossana kitchens, a spójność brył, maksymalne ukrycie sprzętu i pomocy kuchennych, tworzyło wręcz salonowe pomieszczenia. Przedstawione na targach wizje kuchni, przypominały bardziej część wypoczynkową i reprezentatywną domu, służącą do spotkań, a nie tylko gotowania. Na wielu ekspozycjach widoczne były licowane na równo z blatami płyty grzewcze, ukryte blaty robocze za frontami na systemach kieszeniowych. Gra świateł i sporo wplecionej stali eksponowały żłobiony mdf linearnie. Przewijały się materiały z wyraźną strukturą wyczuwalną pod palcami, do złudzenia imitujące drewno lub materiały znane nam z branży tekstylnej przypominające na przykład len. Przyciągały dłoń, aby sprawdzić czy aby na pewno to nie jest tkanina. Połyskowe lakiery i akryle zostały wyparte przez elementy szklane i lustra, aby dodać odrobiny stylu glamour.

W zależności od charakteru i rodzaju pomieszczenia będziemy wybierać odpowiedni styl mebli, ale łączyć je wszystkie powinno jedno - naturalność. Pamiętajmy o najważniejszej zasadzie: wszystkie meble tworzone z pasją zawsze są dopracowane w każdym detalu.

Dziękujemy za rozmowę oraz przepiękne zdjęcia.

Paulina Góźdź, Pracownia F Studio

Zuzanna Masa-Dobosz, Masaprojectova

Izabela Bronczak Projektantka z pasją