Niemann Polska

Trendy wnętrzarskie prosto z Mediolanu

Utworzono: 01-10-2021

Trendy wnętrzarskie - Inspiracje prosto z Mediolanu

Za nami kolejne targi Salone del Mobile a w raz z nimi nowe inspiracje dla wielu projektantów. Jeżeli jesteś ciekawy jakie są trendy na nadchodzący 2022 rok ten wpis będzie dla ciebie. Szukasz pomysłu na oryginalne wnętrze i nie wiesz jakie są obecnie modne kolory, faktury? Zapytaliśmy zaprzyjaźnione biura projektowe o informacje prosto z modowego centrum czyli z Mediolanu!

Inspiracje jakie zobaczyliśmy na targach

Klaudia Dawidowska Create Design - Mimo, że targi nie były tak spektakularne jak w innych latach to uważam, że i tak  warto było przyjechać i się zainspirować.

Urzekły mnie meble. Regały- ich liczne wariacje: z wykorzystaniem metalowych prętów, półek z marmuru czy szklanych witryn.

Niezwykle ciekawe były też szafy czy komody, gdzie w jednym meblu połączono różne materiały i faktury np. drewno, filc i lastryko.Te meble zainspirowały mnie jako projektanta do jeszcze większej otwartości w łączeniu materiałów i czasami do puszczenia wodzy fantazji ;)

Kolejną inspiracją były meble, które z pozoru nie wyglądały jak meble-np: wąskie szafki bez uchwytów przypominające kolumny czy witrynka z frontami w kształcie koła. Na stoiskach zobaczyłam masę przepięknych sof, wymyślnych foteli i krzeseł.

Julita Wnorowska Julita Wnorowska architektura, projektowanie wnętrz, design W tym roku po raz drugi udało mi się pojawić na targach Salone del Mobile w Mediolanie. Impreza była długo wyczekiwana, ponieważ ze względu na pandemię została kilkakrotnie przełożona.

Na targach zaskoczyło mnie najbardziej to, że niestety w tym roku były wyłącznie 4 hale wystawiennicze, gdzie z reguły są 24, a większość wystaw i wydarzeń przeniosła się do showroom-ów poszczególnych marek. Niestety na odwiedzenie, których nie starczyło mi czasu podczas mojego krótkiego pobytu w Mediolanie. Mimo wszystko z targów wyniosłam wiele inspiracji do swoich projektów.

W tym roku najbardziej moją uwagę przykuły inspiracje kuchenne. Zwróciłam uwagę m.in. na systemy, zastosowane w meblach, takie jak fronty chowane po otwarciu w boku mebla, przesuwne moduły szafek górnych oraz pojemniki na odpady BIO zintegrowane z blatem kuchennym. Największe wrażenie zrobiła na mnie natomiast wyspa kuchenna ze sterowanym elektronicznie blatem, pod którym została zainstalowana płyta indukcyjna, wszystko wykonane w bardzo luksusowym wydaniu.

Oczywiście jak zawsze nie mogłam przejść obojętnie obok stoisk z oświetleniem, które uwielbiam zarówno w minimalistycznej formie, jak również w wydaniu „na bogato”.

Nowe trendy w projektowaniu wnętrz

Klaudia Dawidowska Create DesignTkaniny w meblach tapicerowanych to już nie welur czy aksamit, a materiały z wyczuwalnym splotem i fakturą typu bukla czy sztruks. W obrębie jednego mebla łączymy 2-3 tkaniny o różnych fakturach, kolorach czy wzorach.

Meble tapicerowane jeżeli chodzi o formę są duże, ciężkie, a czasami nawet "dziwne". Kolejnym trendem jest powrót kolorów do wnętrz: kolorowe sofy, fotele, lampy czy nawet armatura łazienkowa. Często pojawiające się kolory: zieleń, granat, bordo, ceglasty. Kolor dotyczy także mebli kuchennych, gdzie łączymy ze sobą dwa kolory we frontach. Fronty już nie w połysku, a w macie.Plecione ze sznurków meble-fotele, krzesła, lampy i dywany. Nowy-stary trend to nadal marmur. W każdej opcji kolorystycznej. Jako blaty, fronty, dekoracje, stoliki czy lampy. Królują także wszelkiego rodzaju zaokrąglenia, obłe kształty, łuki.

Julita Wnorowska Julita Wnorowska architektura, projektowanie wnętrz, design Jako nowe trendy, które zaobserwowałam na targach w Mediolanie Salone del Mobile 2021, mogę uznać przede wszystkim fronty ze szkła ryflowanego stosowane bardzo często w meblach kuchennych i łazienkowych.

Widocznym również nowym trendem jest wprowadzanie do produkcji mebli oraz przedmiotów użytkowych z materiałów pozyskiwanych z recyklingu.

Nadal widocznym trendem, który tak naprawdę obserwuję już od dłuższego czasu, są różnorodne systemy półek na książki, wykonane na stalowych stelażach. W tym roku przybrały one wyjątkowo lekką formę.

Na targach zaskoczyło nas...

Julita Wnorowska Julita Wnorowska architektura, projektowanie wnętrz, design Na targach zaskoczyła mnie kolorystyka niektórych mebli. Kolorami które był przeze mnie do tej pory niedoceniane, a które królowały na kilku stoiskach był kolor ceglasty i bordowy. Szczególnie zaskoczyła mnie kuchnia wykonana w odcieniu burgundu, nie wiem jeszcze czy przekonam się do stosowania takiej kolorystyki we własnych projektach.

Klaudia Dawidowska Create Design  Zielone baterie łazienkowe. Były w przepięknych odcieniach zieleni oraz w różnych kształtach. Jedna z nich przypominała mały kamyk leżący na większym kamieniu. Coś niezwykle oryginalnego.

Zaskoczył mnie także motyw marmuru. Nie sądziłam, że ten trend będzie z nami jeszcze tak długo. Marmur był dosłownie wszędzie w przeróżnych opcjach kolorystycznych.

Co jest już passe według najnowszych trendów

Klaudia Dawidowska Create Design  Przede wszystkim biała kuchnia w połysku. Ciężkie, grube blaty w kuchni czy na stołach. Teraz rządzi kolor, mat i lekkość.

Julita Wnorowska Julita Wnorowska architektura, projektowanie wnętrz, design Targi Salone del Mobile 2021 utwierdziły mnie w tym co obserwowałam już od dłuższego czasu, czyli odchodzeniu od projektowania biało szarych przestrzeni na rzecz stosowania palety barw w kolorach ziemi, nadających wnętrzom większej przytulności.