Niemann Polska

Stolarsko- projektancki duet

Utworzono: 29-11-2018

Stolarze i projektanci - przyjaciele czy wrogowie? Nigdy wcześniej nie współpracowali ze sobą tak często jak teraz. Jedni stolarze mają stałego projektanta z którym realizują większe projekty, inni okazjonalnie współpracują, pozostali tego unikają.

Najważniejsze to zadowolony klient” – odpowiada Paweł Wencel, właściciel Meble Wencel na pytanie dlaczego zdecydował się na współpracę z projektantem.

Wcześniej współpracowaliśmy z projektantami okazjonalnie, ale od pięciu lat mamy stałą projektantkę, z którą realizujemy wszystkie  większe projekty. Wydaję się nam, że z korzyścią dla wszystkich stron. Projektant zdobywa pewnego partnera- wykonawcę, stolarz osobę, która podpowie mu jak stworzyć meble, który nie są tylko meblami, ale elementem większej, spójnej całości. Co więcej, są ergonomiczne i przyjazne w użytkowaniu. Na końcu, dzięki tej współpracy zadowolony jest klient” – przekonuje Paweł Wencel.

Dodaję, że współpracę wymusza też moda na projektowanie mieszkań i domów, która zaczęła się rodzić, powoli, dekadę temu.

Złe doświadczenia 

Choć coraz więcej klientów jest zainteresowana stolarsko-projektanckim duetem, nadal wielu stolarzy podchodzi do niej dość ostrożnie.

Specjalizujemy się głównie w stolarce schodów. Korzystając z dostępnych programów, sam zajmuję się ich projektowaniem. Zdarzyło się nam okazjonalnie współpracować z biurami projektowymi, ale nie mieliśmy niestety zbyt dobrych doświadczeń. Proponowali, a nawet narzucali trudne do zrealizowania projekty i często takie, generujące duże koszty, na które klient później nie chciał się zgodzić” – mówi Jakub Iżykowski, właściciel Faber Stolarstwo.

Dobrych doświadczeń nie miał Marcin Chorąży z FUH Alternatywa.

"Raczej unikamy współpracy. Zdarzyło się nam otrzymać projekty z kosmosu, niemożliwe do zrealizowania np. pod względem konstrukcyjnym. Podejrzewam, że może to wnikać też  z faktu, że nadal jest na rynku wielu niedoświadczonych projektantów, którzy np.  nie znają specyfikacji sprzętu AGD lub nie widzą potrzeby by zobaczyć mieszkanie przed stworzeniem projektu. Później się okazuje, że takich zmywarek w zabudowie nie ma, że blaty są wyższe od okna czy w miejscu, gdzie miała być szafka jest zamontowany grzejnik. Oczywiście zdarza się nam współpraca z projektantami, szczególnie, gdy klient przychodzi z gotowym projektem całej aranżacji  mieszkania" – mówi Marcin Chorąży.

Dość sceptycznie do takiej współpracy podchodzi również Paweł Wesołowski z Torasen Furniture.

"Nie jesteśmy przeciwni, jednak nie współpracujemy z projektantami na stałe, ponieważ dotychczas nie mieliśmy zbyt dobrych doświadczeń. Projektanci, zaznaczmy na początek, że z pewnością ich niewielka cześć, pilnują bardziej interesu swojego niż interesu klienta. Na porządku dziennym jest tzw. prowizja od wszystkiego co klient kupi za namową projektanta. Nie jesteśmy w stanie się na to zgadzać. Druga kwestia to słynne już w branży powiedzenie- papier wszystko przyjmie. W 90 procentach projektów są kwestie niemożliwe do zrealizowania czyźle dobrane materiały. Proszę sobie wyobrazić fantastyczny projekt pokoju dziecięcego z łóżkiem piętrowym, które nie miało prawa lewitować. Jednak projektant tego oczekiwał." - mówi Paweł Wesołowski.

Otwarta furtka

Paweł Wesołowski zastrzega, że nie jest przeciwnikiem stolarsko-projektanckiej współpracy bo jeśli projektant jest doświadczony ułatwia to pracę.

"Gotowy, dobrze zrobiony projekt oszczędza nam wiele czasu przy produkcji. Odpada też doradztwo klientowi, które nie zawsze jest łatwe" - uważa Paweł Wesołowski.

Paweł Wencel uważa, że współpraca z projektantem ma sens, ale trzeba trafić na dobrego partnera, potrafiącego- słuchać argumentów drugiej strony i znaleźć konsensus, który zadowoli obie, a nawet trzy strony. Takimi, dobrymi doświadczeniami może pochwalić się właśnie Tomasz Majchrzak, właściciel Ambit Jacht.

"Bardzo dobrze współpracuje się mi z projektantami. Otrzymuję gotowy projekt, nie muszę już nic doprecyzować, uzgadniać z klientem- to zadanie projektanta. Są też projektanci- wizjonerzy, z którymi realizuje się projekty wyprzedzające trendy- są ciekawe i rozwijające, ale oczywiście wymagają więcej pracy i  nakładów finansowych"  – mówi Tomasz Majchrzak.

Ankieta 

O opinię zapytaliśmy również członków popularnej grupy na Facebooku Stolarz Polski. Największa grupa, która wzięła udział w ankiecie, źle oceniła współpracę z projektantami, ze względu na brak wiedzy.

Łącznie w ankiecie wzięło udział 101 osób.

Dziękujemy za pomoc przy tworzeniu artykułu:

Meble Wencel

FUH Alternatywa

Torasen Furniture

Faber Stolarstwo

Ambit Jacht