Niemann Polska

„Sloping” – najlepszym projektem w konkursie na stanowisko wystawiennicze firmy Niemann Polska

Utworzono: 17-05-2018

Konkurs zorganizowany wspólnie przez Niemann Polska i Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku rozstrzygnięty. Laureatką jednogłośnie została Alicja Korbut za projekt o nazwie „Sloping”. Nagrodą główną w konkursie, oprócz realizacji projektu, było 2000 zł.

Zadaniem studentek III Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku było stworzenie projektu stanowiska wystawienniczego na potrzeby Niemann Polska.

- Konkurs okazał się wielkim sukcesem. Studentki wykonały bardzo dobrą robotę. Siedem projektów, które są na wysokim poziomie i w bardzo dobry sposób pozwolą zaprezentować naszą firmę na targach. Najlepszym projektem jednogłośnie wybrany został „Sloping” Alicji Korbut. Charakteryzuje się on niskim kosztem realizacji, prostym montażem, możliwością modyfikacji w zależności od potrzeb targowych, ale przed wszystkim podkreśla wysoką jakość naszych produktów – mówi Piotr Zaremba, dyrektor handlowy Niemann Polska.

Głównymi założeniami konkursu było zaprojektowanie stoiska wystawienniczego o układzie litery U, powierzchni 9-12 m2 i wysokości do 2,5 m. Stoisko miało być samodzielne i wielorazowego użytku, tzn. być demontowane i możliwe do przewiezienia na paletach o wymiarach 2800x1250 mm. Wymaganym elementem stoiska było miejsce do ekspozycji formatek produktowych płyt meblowych. Dodatkowo jeden z elementów musiał być wykonany w technologii "Fold It by Niemann". Wszystko musiało się spiąć w określonym budżecie na produkty Niemann Polska oraz Zobal.

- Projektując stanowisko dla Niemann Polska kierowałam się tym, co zaobserwowałam dotychczas na różnego rodzaju targach. Uważam, że często panuje na nich natłok informacji, kolorów, form. Co budzi w moim odczuciu pewien chaos. Wtedy wpadłam na pomysł, aby stanowisko tworzyło złudzenie przewracającego się sześcianu. Dzięki swej prostocie a jednocześnie dynamicznej formie udało mi się stworzyć przestrzeń, która mam nadzieje będzie się wyróżniać na tle innych stoisk wystawienniczych. Dzięki temu zabiegowi byłam w stanie zaprezentować i wyróżnić kluczowe produkty firmy oraz podkreślić ich elegancję – tłumaczy Alicja Korbut, laureatka konkursu.

Choć regulamin konkursu tego nie przewidywał, kapituła konkursowa postanowiła wyróżnić dodatkową pracę pt. „Stoisko w drewnianym pudełku” Joanny Szatkowskiej.

- Pierwszym założeniem było dla mnie możliwie najłatwiejsze montowanie i modyfikowanie ekspozycji. Wiedziałam, że nie chcę używać w nim szkła, ponieważ w moim odczuciu większość stanowisk go używa i pozbawia nas to prywatności oraz swobody podczas poruszania się we wnętrzu tego pomieszczenia. Ja na przykład czułabym się obserwowana, trochę jak część ekspozycji, przez co nie zostałabym długo w takim miejscu. Zależało mi również na zainteresowaniu zwiedzającego, zaintrygowaniu i nie ukazywaniu wszystkiego od razu. Chciałam wzbudzać ciekawość i w jakiś sposób nakłonić do wejścia w głąb. Jednak, aby nie tworzyć szczelnie zamkniętego pudełka zdecydowałam się w jakiś sposób uzyskać ażurowość - mówi Joanna Szatkowska.

- Uważam, że projekt „Sloping” jest bardzo innowacyjny, wielofunkcyjny i z pewnością zapewni firmie Niemann Polska wyróżnienie na tle innych marek na targach. Będzie on czymś zupełnie nowym, świeżym. A jego forma i zastosowane materiały sprawiają, że nie odbiega w projekcie największym marką meblowym oraz wzrorniczym, które można oglądać na targach całego świata. Drugi projekt, jest projektem bardzo zrównoważonym. Jest to przykład projektowania bardzo rozsądnego łączącego zarówno funkcjonalność jak i estetykę. Siłą tego projektu jest to, że może się znaleźć wszędzie nie tylko w przestrzeni targowej, ponieważ jest mobilny i pozwala na wielokrotne użycie. Jest to takie myślenie bardzo przyszłościowe, które cechuje obecnie design na całym świecie – mówi Daria Bolewicka, asystentka w III pracowni projektowania wnętrz Akademii Sztuk Pięknych.

Rozstrzygnięcie konkursu nie kończy jednak współpracy Niemann Polska z ASP w Gdańsku. W semestrze zimowym 2018/2019 studentki III Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz będą uczestniczyły w pracach polegający na realizacji wyżej wymienionych projektów.

- Praca wykonana w ramach konkursu przez nasze studentki miała charakter niemalże wzorowy. Postępy wszystkich projektów nawet tych objętych większą krytyką były zadawalające. W każdym kryło się coś pozytywnego, co można by rozwijać i wskazywać walory tych projektów. Cel dydaktyczny został osiągnięty i bardzo mnie to cieszy - podsumowuje dr hab. Tadeusz Pietrzkiewicz, Dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.