Niemann Polska

Schody w wersji glamour!

Utworzono: 14-07-2022

Schody - element dekoracyjny czy tylko element konstrukcji domu - odpowiada Malwina Kuzera z eMKu Projekty Wnętrz.

Wykończenie schodów wewnętrznych w domu powinno być dopasowane do charakteru wnętrza oraz do samej konstrukcji. W przypadku schodów betonowych najtrwalsze są płytki, a najbardziej efektowne drewno. Odpowiednim materiałem wykończeniowym można podkreślić klimat domu lub sprawić, że schody będą jego główną ozdobą.

Klasa drewna

Decydując się na drewno pamiętajmy o odpowiedniej klasie. Na schody stosuje się drewno I klasy. Ważne są dodatkowe aspekty jak: prostolinijne usłojenie, brak sęków, przebarwień i pęknięć. Musi być twarde i odporne na ścieranie, dlatego najczęściej stosuje się dąb, jesion, buk i znacznie twardsze od rodzimych gatunków drewna egzotycznego: tek, ipe, merbau, bambus.

Schody składają się z takich elementów jak: 

  • Spocznik - to pozioma powierzchnia, dzieląca biegi schodowe.

Jak sama nazwa wskazuje, element ten umożliwia odpoczynek w trakcie korzystania ze schodów. Wykończenie zazwyczaj jest takie samo jak stopień ( drewno lub płytka)

  • Stopnica schodowa - to nic innego jak potocznie zwany schodek. 
  • Podstopnica - element pod schodkiem.

Tu zatrzymamy się na chwilę, ponieważ jest to element, który może być najbardziej dekoracyjnym elementem naszych schodów. Można wykonać je z tego samego rodzaju drewna co stopnie, ale  można też położyć na nie płytki dekoracyjne i osiągnąć klimat marokański.

W poszukiwaniu bezpiecznego rozwiązania

A co w przypadku, gdy chcemy efektu "lekkich" schodów, a konstrukcja betonowa nie pozwala? Proponuję materiał odbijający światło.  Coś w rodzaju lacobelu. Szkło w tym miejscu jest bardzo ryzykowne, ponieważ  narażone jest na uszkodzenia i pęknięcia, a co za tym idzie... jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. 

Z pomocą idzie moje ostatnie odkrycie. Płyta meblowa Niemann. Kolekcja nazywa się Kristall. Jak sam producent pisze: „Kristall to nowa jakość w dziedzinie płyt o wysokim połysku. Unikalny materiał daje głębię szkła, a ponadto zapewnia wygodę obróbki i bezpieczeństwo (jest nietłukący). Przy czym płyty Kristall w porównaniu do frontów szklanych są o wiele lżejsze, bezpieczne i można je obrabiać jak płytę meblową. Płyta dostępna jest w 6 wariantach."

Uwierzcie mi, sama widziałam jak ta płyta zareagowała na uderzenie młotka. Lacobel rozpadł się w drobny pył. Kristall nie miał nawet wgniecenia. 

Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajcie o wydłużeniu stopnia, ponieważ płyta Kristall ma grubość około 2cm. 

Nie wierzycie w wytrzymałość płyty? Podsyłam link do testów:

 

              Płyta Kristall w projekcie schodów eMKu