Niemann Polska

Salone del Mobile Milano 2023. Relacje projektantów z targów w Mediolanie

Utworzono: 25-05-2023

W dniach 18 do 23 kwietnia 2023 roku odbyło się najbardziej oczekiwane wydarzenie roku w dziedzinie wzornictwa. Salone del Mobile stanowią źródło wiedzy produktowej i inspiracji dla projektantów i architektów wnętrz oraz designerów. Przedstawiamy świeżutki raport z najważniejszych trendów, eksponowanych na tegorocznym Salone del Mobile 2023. Oto co nasi zaprzyjaźnieni projektanci zaobserwowali w Mediolanie.

Materiały na targach Salone del Mobile Milano

Najbardziej oczekiwane wydarzenie w świecie designu jest jednocześnie wyznacznikiem nadchodzących trendów wnętrzarskich. Czy w najbliższym czasie możemy się spodziewać innowacyjnych materiałów w projektowaniu wnętrz?

Kinga Lubowicka-Timofiejuk 121 DesignKatarzyna Malesińska-Borysewicz KD Architekci

Materiały, które głównie prezentowały topowe marki nadal czerpią inspiracje z natury. Jednak niesamowite wrażenie zrobiło na nas szkło, stal oraz możliwości jakie oferują, występujące jako element konstrukcyjny oraz dekoracyjny. Może to być nowum w obecnym projektowaniu wnętrz.

Marta Jemioł - Jemioł Concept

Wśród materiałów królowały miękkie tapicerki boucle, futerka a nawet pióra. Gdzieniegdzie pojawiały się materiały grubo plecione i sztruks. Bardziej odważni wystawcy zdecydowali się na użycie tapicerek z dłuższym „misiowym” włosiem (np. Edra czy Innova). Ponadto pojawił się jeden, kompletnie nowy materiał tapicerski, przypominający ażurowa dzianinę sportową. O ile zdarzało się go spotkać na meblach zewnętrznych, o tyle tutaj, wyłącznie w jaskrawych kolorach, pojawił się w aranżacjach wnętrz. Niespodziewane było pojawienie się drewna w połysku, szczególnie w aranżacjach Hampton lub nawiązujących do stylu marynistycznego.

Karina Wiciak - Wamhouse

Niekonwencjonalne wykorzystanie szkła i kamienia naturalnego absolutnie mnie oczarowało!  Mam na myśli meble firmy EDRA, wykonane z materiału do złudzenia imitujące szkło oraz kamienne kanapy i krzesła od CITCO. Tak szlachetne materiały, które są jednocześnie oszczędne w formie sprawiły, że meble prezentowały się niezwykle luksusowo.

 

Kształty na Targach Designu w Mediolanie 2023

Kształty są kluczowe w ekosystemie projektowym. Jakie formy królowały na tegorocznej edycji targów?

Kinga Lubowicka-Timofiejuk 121 DesignKatarzyna Malesińska-Borysewicz KD Architekci

Kształty nawiązujące do natury. Ogromna ilość form morficznych, obłych co można było zauważyć nie tylko w meblach miękkich ale także zabudowach. Przede wszystkim widoczny był hołd dla tradycyjnego rzemiosła i współczesnego designu. 

 

Kolory Salone Internazionale del Mobile

Co z trendami kolorystycznymi? Czy Międzynarodowe Targi designu zaskoczyły nowymi zestawieniami barw?

Kinga Lubowicka-Timofiejuk 121 DesignKatarzyna Malesińska-Borysewicz KD Architekci

W trendach kolorystycznych brak było drastycznych zwrotów akcji. W dalszym ciągu królują kolory ziemi, cegły, gliny oraz spokojne wzory kamienia.

Marta Jemioł - Jemioł Concept

Trendy w wiodących kolorach nie zmieniły się względem poprzednich lat. Nadal królują kolory ziemi dopełnione odcieniami rudej i pudrowo-różowej terrakoty. Zaczęło pojawiać się za to wiele elementów kolorów jaskrawych, zestawionych ze sobą, które w towarzystwie wspomnianej terrakoty przywodzą na myśl kolorowe wnętrza meksykańskie. Nowością był powrót delikatnych pasteli, lecz tylko w zestawieniu z innymi pastelami.

Trendy meblowe i wyposażenia wnętrz Salone del Mobile 2023

Salone del Mobile to największe targi meblowe i wyposażenia wnętrz. Jakie trendy widoczne były na tegorocznej edycji?

Marta Jemioł - Jemioł Concept

Na mediolańskich targach królowały niskie meble wypoczynkowe, z możliwością modułowej aranżacji idealne do dużych przestrzeni wypoczynkowych. Wyposażenie salonów uzupełniały lekkie, również modułowe systemy regałów, nawiązujące do klasycznego projektu String z lat 60.

Karina Wiciak - Wamhouse

Konkretne meble nie zaskoczyły mnie na tegorocznych targach Salone del Mobile w Mediolanie. Wśród mebli od dawna  bowiem jesteśmy przyzwyczajeni do coraz to wymyślniejszych form i kształtów. Zauroczyłam się natomiast sprzętem sportowym, a mianowicie ekskluzywnymi szklanymi produktami firmy TECKEL oraz nieco bardziej loftowymi w stylu rowerami stacjonarnymi firmy FUORIPISTA.

Oświetlenie tegorocznej edycji Salone del Mobile

W tym roku na targach mediolańskich odbyły się także słynne biennale – wystawa Euroluce, czyli Międzynarodowa Wystawa Oświetleniowa. Oto co zapadło w pamięć naszym projektantkom.

Kinga Lubowicka-Timofiejuk 121 DesignKatarzyna Malesińska-Borysewicz KD Architekci

Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe tegorocznych targów zaskoczyły formą i funkcjonalnością! W pamięć zapadły nam zaskakujące kształty lamp oświetleniowych, które były prezentowane w skali instalacji. 

Marta Jemioł - Jemioł Concept

Powrót do lat 60 to hasło, którym mogłabym podpisać wiele z ekspozycji, w tym również oświetleniowych. Oprócz panujących wszędzie lamp liniowych: tub szklanych, szynoprzewodów, kinkietów „kresek”, pojawił się nowy trend lamp ceramicznych nawiązujących do formy totemu. Ich modułowe elementy pozwalały na dowolną customizację idealnej lampy. Dotyczyło to przede wszystkim lamp wiszących, ale i podłogowych czy stołowych. 

Karina Wiciak - Wamhouse

Bogate oświetlenie zdecydowanie przykuło moją uwagę. Na wyróżnienie zasługuje niezwykła lampa w kształcie deszczowej chmury firmy LASVIT oraz niezwykłe i czarujące, wraz ze zmieniającą się barwą światła, oprawy firmy GARCÍA REQUEJO

Targi designu Salone del Mobile - inspiracje

Jakie inspiracje powinni wynieść z Salone del Mobile zarówno profesjonaliści jak i osoby niekoniecznie zawodowo zajmujące się urządzaniem wnętrz?

Kinga Lubowicka-Timofiejuk 121 DesignKatarzyna Malesińska-Borysewicz KD Architekci

Traktowanie wnętrza jako oazy do wypoczynku. Prezentowane wnętrza były ciepłe, przytulne i szlachetne. Każdy projektant czy potencjalny klient na pewno odnalazł swoją inspirację.

Karina Wiciak - Wamhouse

Tegoroczne targi w Mediolanie definiuje luksus przez duże "L". VISSIONAIRE i REFLEX, prezentowały wyjątkowo ekskluzywne umeblowanie i dekoracje do wszelkiego rodzaju pomieszczeń. Na uwagę zasługują też wnętrza marek samochodowych, takich jak kultowa ASTON MARTIN Home Collection, której prestiż mówi sam za siebie oraz nie mniej luksusowa i znana TONINO LAMBORGHINI CASA, która również oferuje wyposażenie do ekskluzywnych wnętrz.

Widoczny był też dla mnie trend FASHON we wnętrzach, którego przedstawicielem jest zna większości marka odzieżowa ROBERTO CAVALLI prezentująca wyposażenie wnętrz, nawiązujące stylistycznie do ubrań tego projektanta. Zauroczył mnie również oryginalny i odważny PHILIPP PLEIN, który projektuje nie tylko ekstrawaganckie ubrania, ale też wyróżniające się meble i dodatki do wnętrz.

Marta Jemioł - Jemioł Concept

Świetną inspiracją były same ekspozycje wystawców. Duża ich ilość zbudowana była z modułowych segmentów drewnianych wypełnionych papierem lub tkaniną. Z chęcią wykorzystam ten motyw w przyszłych współpracach. Bardzo podobało mi się, że niektórzy wystawcy zadbali o swoje przestrzenie holistycznie, mając na uwadze wszystkie zmysły. Miękka wykładzina w strefach prywatnych, zapachy na wystawach ogrodowych działały nie tylko na nasze oczy. Wielki plus dla Innovy za stoisko w formie dmuchanego zamku! Nie dość, że oryginalne, to i do wielorazowego użytku! W trakcie tych targów zabrakło natomiast projektów wyraźnie ukierunkowanych na recycling lub eko rozwiązania. Ekologia nie jest najmocniejszą stroną Włochów, czekam więc na targi kopenhaskie.

Dziękujemy za rozmowę!

Marta Jemioł - Jemioł Concept jemiolconcept.com

Kinga Lubowicka-Timofiejuk 121 Design

Katarzyna Malesińska-Borysewicz KD Architekci

Karina Wiciakwww.wamhouse.com

Fotorelacja z targów Salone del Milano (zdjęcia Niemann Polska)