Niemann Polska

Projektant On-line - jak wygląda współpraca?

Utworzono: 23-09-2018

Kontynuujemy temat projektowania wnętrz online. Tym razem przyjrzymy się tematowi Projektanta pracującego z klientem on-line.  W rozmowie z nami projektanci, którzy zajmują się taką działalnością, opowiedzą m.in. o tym jakie są wady i zalety takiego typu projektowania oraz jak wyglądają etapy współpracy. W rozmowie uczestniczyli:

Paweł Sitkowski - koordynator ds. projektów, Projektowanie Wnętrz Online

Natalia Cichańska - projektantka, Natalia Cichańska Design

 

1. Co jest potrzebne ze strony klienta?

Aby rozpocząć pracę nad projektem, klient powinien dostarczyć kilku podstawowych informacji:

- inwentaryzacja domu/mieszkania, czyli wszystkie wymiary projektowanej przestrzeni, wraz ze szczegółowymi  informacjami dotyczącymi takich elementów jak okna, drzwi, grzejniki, kratki wentylacyjne, gniazda i łączniki (szczególnie w przypadku gdzie klient nie chce zmian w elektryce), lokalizacja punktów świetnych itp. -  wszystko to,  co może mieć wpływ na projekt.

- zdjęcia projektowanych przestrzeni

- informacje o samym kliencie, jego upodobaniach, oczekiwaniach, zakładanym budżecie.

2. Jakie są etapy pracy z Projektantem?

Po analizie potrzeb klienta powstają rzuty funkcjonalne. Po akceptacji układu, Projektant przechodzi do wstępnych wizualizacji i moodboardów (tablic  przedstawiających ogólny charakter wnętrza ). Następnie powstają ostateczne wizualizacje oraz listy elementów wyposażenia i wykończenia. Ostatni etap to dokumentacja techniczna potrzebna dla wykonawców. 

Etapy współpracy mogą wyglądać następująco:

Zebranie materiałów -> propozycje projektów koncepcyjnych -> ostateczna wersja projektu koncepcyjnego -> wizualizacje 3d -> poprawki -> projekty techniczne -> kosztorys

3. Komfort pracy i jakość projektu.

"Projektowanie online jest komfortowe i wygodne dla obu stron. Maila z uwagami, pytaniami , czy samym projektem możemy przesłać o każdej porze dnia i nocy. Bez umawiania się na spotkania, często po godzinach pracy, bądź w weekendy, bo wtedy klienci są łatwiej dostępni. Bez dojazdów na miejsca budowy, które bywają znacznie oddalone od miejsc zamieszkania. Możemy zlecić projekt projektantowi, z którym naprawdę chcemy współpracować bez względu na lokalizację. W zamian otrzymujemy pełnowartościowy projekt nie odbiegający wartością rzeczową od projektu powstającego tradycyjna drogą", przyznaje Natalia Cichańska.

Paweł Sitkowski dodaje, "Komfort pracy zarówno dla projektanta jak i klienta jest wysoki. Jedyny dyskomfort może pojawić się w sytuacji remontu obecnego wnętrza i konieczności samodzielnego zdjęcia wszystkich wymiarów. Jakość projektu nie odbiega od projektu wykonanego przy współpracy stacjonarnej. Przy każdym projekcie zaznaczamy, aby w trakcie realizacji sprawdzić wszystkie wymiary w rzeczywistości."

4. Nadzór na wykonaniem

W przypadku projektów online, Projektanci osobiście nie prowadzą nadzoru nad projektem, jednak w razie pytań czy wątpliwości zawsze pozostają do dyspozycji mailowej bądź telefonicznej. 

5. Koszty

Projekty wyceniane są indywidualnie w zależności od metrażu i indywidualnych potrzeb klienta. Projektant najczęściej proponuje klientowi "pakiety" z różnym zakresem opracowania.
Cena za kompleksowy projekt  jednego pomieszczenia zaczyna się już od 1299 PLN. Projekty przedstawiające tylko rzuty i wizualizacje są nawet tańsze. 

6. Wady pracy z Projektantem On-line?

  • brak możliwości wykonania inwentaryzacji przez samego projektanta
  • brak nadzoru nad projektem (pozostaje wsparcie mailowe lub telefoniczne)
  • brak możliwości spotkania się w 4 oczy (niektórzy klienci tego potrzebują)

7. Jakie zalety?

  • swoboda kontaktu i wygoda 
  • oszczędność czasu i pieniędzy (chociażby na dojazdy na spotkania),
  • identyczna wartość projektu.  
  • brak ograniczeń geograficznych
  • koszt pracy z Projektantem on-line jest niższy niż praca w tradycyjnej formie.

Serdecznie dziękujemy Projektantom za rozmowę!

Jakie są wasze opinie i doświadczenia? Podzielcie się z nami w komentarzu na naszym profilu na Facebooku. 

Inspiracje i pomysły na wnętrza znajdziecie m.in. tutaj...