Niemann Polska

Pokój dla małego to duży problem…? O aranżacji wnętrza pokoju dziecięcego.

Utworzono: 17-04-2023

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym nasze pociechy uczą się, bawią i spędzają swój wolny czas. Dziecko powinno czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie. Materiały użyte do budowy całego wyposażenia powinny być wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów. 

Zapytaliśmy zaprzyjaźnione projektantki wnętrz - Klaudię Dawidowską, z pracowni Create Design oraz Karinę Wiciak z pracowni WamHouse o aspekty, które warto wziąć pod uwagę, aranżując pokój dziecięcy. Wymieniły cztery, ich zdaniem, najważniejsze:

  • Potrzeby użytkownika pokoju 
  • Funkcjonalność  
  • Ergonomia 
  • Budżet

1.    Potrzeby użytkownika pokoju

Pokój dziecka to pomieszczenie o szczególnych wymaganiach, ponieważ dziecko jest dla nas kimś wyjątkowym, wymagającym delikatnego, ale i odpowiedzialnego traktowania. Ponadto dziecko się zmienia i rośnie, a tym samym zmieniają się jego potrzeby.

Na początku, musimy zatem postawić sobie pytania - Jak długo chcemy, aby dziecko cieszyło się tym pokojem? Jakie są oczekiwania wizualne samego dziecka? Jakie ma zainteresowania, którymi warto się zainspirować?  Odpowiedź na nie, ułatwi nam wybór stylistyki i motywu przewodniego, mówi Klaudia Dawidowska. 

Bardzo ważne jest, a często pomijane w samodzielnym projektowaniu - planowanie perspektywiczne. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kwestię doboru odpowiednich mebli, które będą "rosły" wraz z dzieckiem a także na dobranie odpowiednich materiałów (najlepiej możliwie wytrzymałych) oraz kolorów - które będą w miarę możliwości uniwersalne

Jeśli chcemy stworzyć pokój dla dziecka wczesnoszkolnego, który nie będzie ani przytłaczał kolorami, ani zbyt szybko sie nie znudzi, warto zaprojektować go tak, jak byśmy urządzali go już dla nastolatka. Czyli bez "dziecinnych" kształtów i motywów na meblach. Wyjątkiem mogą być jednak uchwyty meblowe, które w przyszłości będziemy mogli szybko i łatwo wymienić na bardziej "poważne", zaznacza Karina Wiciak. 

Do urozmaicenia wystroju, polecamy także wykorzystanie na przykład ciekawej tapety na jednej ze ścian. Na rynku istnieje dużo rodzajów i wzorów, zatem na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to również łatwiejsze rozwiązanie, w przypadku chęci zmiany aranżacji pokoju niż ponowne malowanie ścian. Alternatywą dla tapety mogą być także naklejki na ścianę, lamele a nawet płyty MDF, które będą imitować drewno lub inny materiał.

Jeśli dziecko jest aktywne fizycznie, dobrym połysłem bedzie zamontowanie drabinki gimnastycznej, ścianki wspinaczkowej, liny lub huśtawki. 

Warto dokładnie porozmawiać z dzieckiem o jego zainteresowaniach, pomysłach i potrzebach. 

 

2.    Funkcjonalność i baza pokoju 

Następnym krokiem jest rozważenie, jakie możliwości ma sam pokój? Czy jego wielkość i wymiary pozwalają na umieszczenie wszystkiego, co jest niezbędne? Bardzo ważna jest baza, czyli podstawowe rozmieszczenie mebli. Pamiętajmy w tym kroku o podziale pokoju na strefy. Idealnym rozwiązaniem jest strefa nauki, zabawy i wypoczynku

O ile układ pozwala, starajmy się umieszczać biurko jak najbliżej okna, aby zapewnić dopływ światła dziennego. Łóżko zaś powinno zajmować się możliwie jak najdalej od biurka. Miejsce do przechowywania zabawek, ubrań, książek to także bardzo istotny element. Im więcej tego miejsca, tym większa szansa na porządek, ten dosłowny jak i wizualny.

3.    Ergonomia 

Wygoda jest szalenie ważna. Istotne jest to, aby dziecko miało swobodny dostęp do swoich rzeczy. Warto zwrócić uwagę na takie rozwiązania, które będą służyć dziecku przez dłuższy czas np. regulowane biurko, wieszaki, krzesło czy łóżko. Kształty mebli powinny być proste i uniwersalne, a wyjątkowe (np. powiązane z motywami z bajek) dekoracje lepiej wprowadzić w postaci łatwych do wymiany elementów wyposażenia, czyli na przykład - pudełka, poduszki, wolnostojącej lampki.

Kolory są bardzo ważne i silnie na nas oddziałują, zaznacza Klaudia Dawidowska. Unikajmy w pokoju dziecka jaskrawych barw. Jeżeli mają się już takowe pojawić, to w postaci dodatków, takich jak poduszki, pufy czy obrazki. Jeden kolor dominujący oraz drugi neutralny, będą świetną bazą pod kolorowe zabawki, książki czy inne elementy wyposażenia.

Pokój dziecka ma to do siebie, że zazwyczaj pełno w nim "krzykliwych" dekoracji w postaci dużej ilości kolorowych zabawek, książeczek, pudełek itp. zatem stonowana baza (np. fronty w kolorze szarości czy granatu) nie będzie tworzyła niepotrzebnie dodatkowego optycznego chaosu. Krzykliwe kolory mebli mogą się szybko opatrzyć, jak również nie pasować w przyszłości do nowych kolorów ścian. Wyjątkiem mogą być jednak same fronty w wybranym kolorze, które względnie łatwo będzie można wymienić w przyszłości na nowe, pasujące do nowej stylizacji wnętrza. Oczywiście zawsze się znajdą zwolennicy mebli w dziecinnych kształtach i pstrokatych kolorach, dodaje Karina Wiciak, zatem najważniejsze przy urządzaniu pokoju to także zadać sobie pytanie - kiedy planujemy kolejny remont lub wymianę mebli i pod tym kątem projektować i urządzać pokój. 

Dużą rolę odgrywa także dobrze przemyślane i dobrane oświetlanie. Na biurku powinna znajdować się lampka do nauki, przy łóżku lampka nocna oraz oświetlenie ogólne całego pokoju a także wszelkiego rodzaju lampki ozdobne lub paski LED. Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie włączników głównego światła np. przy łóżku, aby dziecko nie musiało chodzić po ciemku do toalety w nocy. Wczujmy się w dziecko oraz w jego potrzeby i starajmy się to uwzględnić. 

4.    Budżet

O budżecie także nie można zapominać, ponieważ to on definiuje wiele naszych wyborów. Jeżeli możemy sobie pozwolić na nieco większy wydatek, to zachęcamy do wykonania zabudowy meblowej od stolarza. Wykorzystamy wtedy optymalnie przestrzeń na przechowywanie. Można przy okazji wykonać ściankę wspinaczkową czy łóżko piętrowe.

Inspiracje - pokoje dziecięce.  

Przykładowe projekty, przygotowane przez Klaudię Dawidowską z pracowni projektowej wnętrz Create Design

Pierwszy projekt, przedstawia pokój dla 7 letniego Stasia. Chłopiec interesuje się kosmosem, stąd stał się on motywem przewodnim. W pokoju przeważają kolory granatowy i śmietankowy. Staś marzył zawsze o łóżku piętrowym oraz kąciku sportowym. Dopełnieniem pokoju są biurko, wygodny fotel i miejsce na książki.

Drugi projekt, to pokój 6 letniej Ani. Wyróżnia się on całkowicie neutralną kolorystyką. Dominują w nim szarości i drewno. Projekt jest neutralny, jeśli chodzi o płeć czy zainteresowania tak, aby przez co najmniej 6-8 lat „rósł” wraz z Anią. Pokój dopełnia drewniana huśtawka i funkcjonalna sofa. 

Projekt pokój małego fana motoryzacji, gdzie szczegóły mają wielkie znaczenie ,przygotowany przez Karinę Wiciak, WamHouse.

Właściciel pokoju jest jeszcze dzieckiem i to z konkretnymi (motoryzacyjnymi) upodobaniami, nawet jeśli w przyszłości je zmieni to wnętrze będzie „rosło” razem z dzieckiem a istotne obecnie "szczegóły" będzie można w miarę szybko (i względnie łatwo) wymienić na inne.

Serdecznie dziękujemy Paniom  Klaudii Dawidowskiej z Create Design oraz Karinie Wiciak z  WamHouse za rozmowę i cenne wskazówki. Mamy nadzieję, że będą one dla was pomocne przy aranżacjach pokoi dla waszych pociech.