Niemann Polska

Podsumowanie trendów 2023 okiem projektantów

Utworzono: 10-01-2024

Które trendy wnętrzarskie 2023 zostaną z nami na dłużej, a które już odeszły do historii? Początek roku to czas nowych postanowień oraz podsumowań ostatnich 12 miesięcy. Nie inaczej jest też w branży wnętrzarskiej. Dopiero opisywaliśmy prognozy najgorętszych trendów wnętrzarskich na rok 2023, a już mówimy - sprawdzam! O podsumowanie minionego roku poprosiliśmy projektantki, które przygotowały dla nas także prognozy modnych wnętrz w roku 2024, o czym przekonacie się w kolejnym wpisie!

 

Trendy wnętrzarskie 2023 – podsumowanie roku

Zacznijmy od początku i przypomnijmy sobie osiem głównych trendów wnętrzarskich, które gościły w naszych wnętrzach w 2023 roku:

  • Modne wnętrza bliżej natury, drewno i kamień
  • Kolory ziemi: beże, biele i szarości
  • Kolor roku Pantone: magenta
  • Wysokiej jakości materiały wykończeniowe
  • Prostota i oszczędność dekoracji
  • Matowe wykończenia i przestrzenne powierzchnie
  • Modne meble vintage
  • Wszechobecne faktury: ryflowania, obrazy 3d, płaskorzeźby

Co było modne w 2023?

Połączenie faktur, struktur, tkanin

Magdalena Augustynowicz @luckylife_by_ma

Przodującym trendem w projektowaniu wnętrz w 2023 roku były wszechobecne beże i zabawa strukturami materiałów. Różnorodność faktur pojawiała się nie tylko w materiałach tekstylnych, ale też okładzinach ściennych. Królowały monochromatyczne przestrzenie.

Zaskoczeniem był dla mnie zeszłoroczny kolor roku, magenta. Bardzo odważny — po popularnych szarościach i pastelach.

 

Ponadczasowe, naturalne materiały

Monika Wierzba-Krygiel @monikawierzbakrygiel 

Analizując zeszły rok, widzę ogromny powrót naturalnych kolorów. Beże, brązy, dużo naturalnego drewna i kamienia. Kolor pojawia się wyłącznie jako akcent. Prym wiedzie natura.

Inwestorzy coraz częściej stawiają na ponadczasowe materiały, które nie ulegają sezonowym trendom. Projektowane wnętrza w zdecydowanej większości były bardzo przytulne, wykorzystywano w nich dużo tekstur, faktur i miękkich tkanin.

W dekoracjach swoje 5 minut miały formy organiczne np. w postaci luster o nieregularnych, obłych kształtach. Wśród dominujących stylów w 2023 roku można było zauważyć dużo inspiracji wnętrzami klasycznymi np. z epoki modernizmu, ale także bardzo odważne trendy jak np. Memphis, który podbijał tegoroczne social media.

 

Współpraca z projektantem to już standard

Z radością obserwuję większą świadomość inwestorów. Klienci są coraz bardziej zorientowani w światowych trendach, przez co doceniają rzemiosło i produkty wyjątkowe. Projektując nowe wnętrze, szukamy wspólnie jakości oraz ponadczasowych elementów, które zostaną na lata.

Dynamicznie wzrasta ilość osób, które powierzyły projekty swoich mieszkań ekspertom. Wynajęcie architekta wnętrz stało się już normą, a nie jak wcześniej luksusem.

 

Przytulne barwy ziemi kontra mocne kolory

Klaudia Dawidowska @Create Design

Śmiało mogę powiedzieć, że sprawdziły się moje przewidywania dotyczące trendów 2023- odcienie ziemi, beżów, złamanej bieli, ciepłej szarości zdominowały wnętrza.

Stonowana kolorystyka, orzechowy odcień drewna, obłe kształty. Wnętrza przytulne. Ewidentnie już wszyscy mieli dość zimnej szarości i chłodnych wnętrz.

Kamień- prawdziwy lub jego wzór- także w wersji stonowanej, bardzo naturalnej.

Nieoczywiste kolory, często ciężkie do nazwania- biszkoptowy, szałwiowa zieleń, cegła. Dużo obrazów 3d- strukturalne, wypukłości, naklejane naturalne materiały, sznurki.

Z drugiej strony obserwowałam wnętrza z mocnymi kolorami i bardzo odważnymi dodatkami, nawiązującymi do art deco, nowoczesnego vintage. Ich znakiem rozpoznawczym jest kolor bordo, granat, zieleń oraz wzorzyste płytki.

W minionym roku zarówno fani minimalizmu oraz stonowanych wnętrz, jak i miłośnicy odważnych połączeń, znaleźli coś dla siebie.

 

Wyraziste barwy, struktury i wzory

Marta Jemioł @Jemioł Concept

Rok 2023 przyniósł świeżość w projektowaniu wnętrz. Główną cechą, która odróżnia go od lat poprzednich, jest coraz większa śmiałość wśród projektantów, ale i klientów do korzystania z wyrazistych kolorów, odważnych zestawień kolorystycznych. Uważam, że był poniekąd przełomowy i od teraz, po latach zamiłowania do stylu skandynawskiego (biel i drewno), powoli pozwalamy sobie na większą śmiałość ekspresji. Nie boimy się użyć wyrazistych barw, struktur, wzorów, a ich różnorodne konfiguracje mogą być przepisem na niepowtarzalne wnętrza.

Przewodnim trendem okazało się Japandi, styl, który moim zdaniem poniekąd wyewoluował z naszego zamiłowania do stylu skandynawskiego, jednak charakteryzuje się prostymi, często ascetycznymi formami (stoły, ławy, lampy) z naturalnymi materiałami takimi jak drewno, kamień, grubo plecione tekstylia, które razem tworzą rodzaj ciepłego i otulającego comfort zone’u. Bardzo lubię ten styl, a w zasadzie efekt, który mu towarzyszy – uczucie harmonii, spokoju i ukojenia. Zawsze chętnie projektuję wnętrza w takim klimacie. Równolegle prężnie rozwija się maksymalizm, nawiązujący do stylu New Memphis, korzystający z mocnych kolorów, wzorów, kontrastów, łączący się nieraz z bardzo zdobnymi klasycznymi motywami.

Dominującym kolorem, który przewijał się w tym roku, na niemal wszystkich stoiskach na targach w Mediolanie był brudny, ceglasty róż. Nie uważam, by była to nowość, jednak jak widać, wciąż kolor ten nie wyszedł z mody. Zdecydowanie bardziej zaskoczył mnie kolor roku instytutu Pantone, czyli Peachy Fuzz – świeży pastelowy kolor w nietuzinkowym odcieniu brzoskwini. Nie będzie to najłatwiejszy kolor do wykorzystania we wnętrzach, ale moim zdaniem o niebo lżejszy i przyjemniejszy w obcowaniu niż zeszłoroczna magenta!

 

 

Futro i neonowe kolory wykorzystane inaczej

W tym roku zaskoczyły mnie dwie rzeczy.

1. Po pierwsze wykorzystywanie futra jako materiału tapicerskiego. Długowłosego, w wyraźnych kolorach lub bieli. Nie wiem, czy ten trend się przyjmie, ale jest zdecydowanie szokujący.

2. Neonowe kolory, które w Mediolanie pojawiły się na tapicerkach meblarskich, które strukturą przypominały… materiał obuwia sportowego. Charakteryzowały się drobnymi regularnymi perforowaniami jak czubki butów biegowych. Nowość! Tym bardziej w takim wydaniu kolorystycznym. Ową paletą barw zainspirowało się studio Zięty, które na targi Warsaw Home przygotowało ekspozycję neonowych rzeźb ściennych.

 

Serdecznie dziękujemy za wyrażone opinie! 

Magdalena Augustynowicz @luckylife_by_ma

Monika Wierzba-Krygiel www.wierzbakrygiel.pl/wnetrza/

Klaudia Dawidowska www.createdesign.pl/

Marta Jemioł www.jemiolconcept.com/