Niemann Polska

Płyty wyprodukowane w Niemann Polska podbijają Indie oraz RPA

Utworzono: 13-02-2018

Niewykonalne dla innych, wykonalne dla nas. Współpraca z Indiami i RPA zaczęła się jak większość podobnych przypadków. Ktoś czegoś nie chciał, nie mógł lub nie umiał zrobić.

Indie są niezwykłym krajem o specyficznym klimacie. Półwysep Indyjski zdominowany jest przez klimat zwrotnikowy. Na południu jest to klimat monsunowy, powodujący występowanie na zmianę pór: gorącej, deszczowej i chłodnej. Gorący i wilgotny klimat na północy przechodzi w podzwrotnikowy górski. Tak specyficzne warunki klimatyczne wymuszają na producentach mebli stosowanie zupełnie innych materiałów niż w Europie. Połowa Indii nie akceptuje płyty wiórowej ani płyty mdf, jako budulca do mebli. Meble wykonywane są jedynie z drewna albo ze sklejki, która dzięki swojej trwałości jest bardzo odporna na takie warunki klimatyczne.

- Oddział Niemann z Indii zgłosił do centrali w Niemczech zapotrzebowanie na białą płytę ze sklejki. Ponieważ sklejka w odróżnieniu od płyt mdf nie jest materiałem przemysłowy, centrala nie podjęła się realizacjo zamówienia. Wiedząc, że takie płyty ze sklejki są produkowane np. we Włoszech postanowiliśmy podjąć wyzwanie. Cała operacja od wyprodukowania do wysyłki zajęła nam tylko trzy dni. W Niemczech trwałoby to 2-3 tygodnie – tłumaczy Piotr Zaremba, dyrektor handlowy Niemann Polska.

Sklejka powstaje dzięki sklejaniu pewnej liczby cienkich (np. 1,5 mm) arkuszy drewna (tzw. fornirów). Przy czym każdą kolejną warstwę układa się "przekręcając" arkusze cienkiego forniru o 90° względem warstwy poprzedniej. Następnie tak ułożone warstwy poddaje się sprasowaniu w wysokiej temperaturze.

- Wszystkie płyty mdf są tak samo zmielone, mają takie same włókna i są sklejone tym samym klejem. Sklejka zaś jest materiałem trochę nieprzewidywalnym, bo każda płyta składa się z kilku do kilkunastu niepowtarzalnych warstw. Dla producenta mebli z Indii najważniejsze jest aby płyta miała gładką powierzchnie. Była bez sęków, dziur i wklęśnięć – dodaje Piotr Zaremba.

Apartamentowce w Republice Południowej Afryki

Ma być taniej, ma się błyszczeć, ma być akryl. Podobnie jak w przypadku białej płyty ze sklejki dla Indii, oddział z Niemiec nie był wstanie podjąć się realizacji zamówienia dla oddziału Niemann z Republiki Południowej Afryki.

- W RPA wpasowaliśmy się w nisze z produktem, który jest przeznaczony na Polski rynek. Mianowicie z akrylową płytą w bardzo wysokim połysku. Produkcja takiej płyty jest o wiele bardziej opłacalna w naszym kraju niż w Niemczech. O dziwo coś co w naszym kraju jest produktem ekonomicznym, w RPA jest wykorzystywane w segmencie inwestycyjnym. Oddział Niemann South Africa wykorzystuje płyty wyprodukowane w Gdańsku w dużych projektach apartamentowców – mówi Piotr Zaremba.

Pierwsze zamówienia dla RPA były dołączane do kontenerów wysyłanych przez Niemców z ich wąską płytą. Początkowo nasza płyta byłą „dodatkiem” do tych transportów, dzięki której można było wykorzystać pełną masę kontenera bez wożenia pustej przestrzeni. Dziś sytuacja wygląda odwrotnie. To nasza płyta stanowi główny ładunek transportów wysyłanych do Afryki.

- Taka jest nasza filozofia. Podejmujemy się niewykonalnych zadań. Szukamy rozwiązań i próbujemy wpasować się tam gdzie inni nie dają rady, nie mogą sprostać terminom realizacji, bądź „udziwnieniom” zamówienia – podsumowuje Piotr Zaremba.