Płyty akrylowe - czyszczenie
Płyty akrylowe są jednymi z popularniejszych powierzchni meblowych. Mają gładką i jednolitą powierzchnię, dzięki czemu fronty mebli są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Poniżej kilka cech płyt akrylowych, które ułatwiają ich użytkowanie:
- Trwałość - dzięki powłoce akrylowej powierzchnia nie pęka i nie rysuje się przez cały okres użytkowania, a także nie traci koloru pod wpływem promieni słonecznych
- Czystość - powierzchnia jest wodoodporna, co jest szczególnie ważne w kuchni stale narażonej na różne zanieczyszczenia. Do czyszczenia można użyć dowolnych detergentów nie zawierających substancji zabronionych (więcej na ten temat w dalszej części artykułu). Gładkość powierzchni znacznie ułatwia proces czyszczenia, a także zapobiega tworzeniu się pleśni
- Odporność - płyta odporna na większość substancji podczas codziennego użytku.
Płyty akrylowe są dostępne w wersji matowej i połyskowej. Nadal znaczna część klientów wybiera fronty akrylowe w połysku, które odbijają światło i powiększają optycznie pomieszczenie. Część klientów obawia się, że połyskowe powierzchnie będą trudne do utrzymania w czystości, szczególnie w kuchni.
Poniżej przedstawiamy zasady pielęgnacji frontów połyskowych.
- Regularne czyszczenie - chcąc zapobiec wysuszeniu tłuszczu, plam i śladów wody na sucho należy wycisnąć ściereczkę podczas czyszczenia i wytrzeć do sucha powierzchnie po czyszczeniu. Należy chronić kuchnię przed nadmierną wilgocią - przedłuży to jej żywotność. Wilgoć wywołuje powstawanie pleśni i skutkuje pęcznieniem mebli
- Nie czyść mebli na sucho, ALE wycieraj do sucha po czyszczeniu
- Nie używaj grubych tkanin; zapomnij też o gąbkach do naczyń
Płyty akrylowe, zarówno połyskowe, jak i matowe mają swoich wrogów. Podpowiadamy Wam czego unikać i czego nie stosować, chcąc uniknąć zniszczenia powierzchni.
- WILGOĆ - nie myj powierzchni dużą ilością wody i utrzymuj suchą powierzchnie płyty/frontów
- WYSOKA TEMPERATURA - płyta zniszczy się przy temperaturze powyżej 80ºC
- TWARDE SZCZOTKI - błyszczących powierzchni nie należy przecierać metalowymi skrobakami i szczotkami, ponieważ mogą pozostać zadrapania
- ŚCIERNE ŚRODKI CZYSZCZĄCE - nie używaj ziarnistych lub alkoholowych środków czyszczących, które mogą wpływać na powierzchnię i zniszczyć ją (mogą zarysować powierzchnię, powodując zniknięcie połysku, a dodatkowo brud zacznie gromadzić się w zadrapaniach)
Napisaliśmy czego absolutnie nie można stosować, co w takim razie jest ZALECANE do czyszczenia?
- Delikatne detergenty - do mycia okien (bez amoniaku), płyn do mycia naczyń, woda z mydłem.
- Uniwersalny środki do delikatnego czyszczenia - mokre chusteczki, szampony i mydła w płynie, żele pod prysznic, pasty bez wosku (dla połysku).
- Roztwór mydła i miękka ściereczka - do usuwania brudu i kurzu z powierzchni akrylowych
- Miękka ściereczka - mikrofibra, flanela, miękka ściereczka bez włókien. Ściereczki z mikrofibry wychwytują i zatrzymują cząsteczki kurzu.
- Dedykowane środki - ULTRA-GLOSS Superpolish i płyn Hu-Gone
OGÓLNE ZALECENIA
- Przed czyszczeniem kuchni ZAWSZE testuj detergent w niewidocznym miejscu. Odczekaj 1-2 minuty i oceń, czy zmienił się kolor powłoki, czy połysk zniknął itp.
- Tłuste osady na meblach kuchennych to mieszanka kurzu z oparami tłuszczu, które powstaje podczas gotowania. Im starsza kuchnia, tym trudniej się pozbyć takiego rodzaj zabrudzeń. Dlatego optymalny czas „ogólnego” czyszczenia kuchni tłuszczu - 1-2 razy w roku, „kapitalnego” - co 2 miesiące przy użyciu łagodnych środków i oczywiście zawsze w razie potrzeby
- Po zakończeniu czyszczenia zaleca się wytrzeć kuchnię czystą - wilgotną ściereczką z mikrofibry i osuszyć czystą, suchą ściereczką z mikrofibry. W ten sposób unikniesz plam i resztek samego środka czyszczącego.