Niemann Polska

Marmur we wnętrzach

Utworzono: 19-09-2019

 

Nowe życie kamienia - marmur i imitacje jego wzorów wchodzą przebojem do trendów wnętrzarskich. I zostaną tam na dłużej.

Marmur od wieków jest symbolem luksusu i elegancji. To właśnie dzięki klasycznemu sznytowi nie schodzi z listy wnętrzarskich przebojów. Co ważne, pozostanie w trendach jeszcze co najmniej kilka sezonów, o czym świadczy jego obecność zarówno na targach Salone del Mobile w Mediolanie, jak i tragach Interzum w Kolonii. Jednak to nie moda, a uniwersalność marmuru jest jego największą przewagą.

- Marmur to szlachetny materiał, który sprawdzi się doskonale praktycznie na każdej powierzchni, zarówno na podłodze, schodach, w formie blatu jak i na ścianie jako element dekoracyjny czy tzw. fartuch pomiędzy szafkami mebli kuchennych. Marmur od zawsze jest popularny jako blaty kuchenne, a w ostatnim czasie często stosowany jest również jako okładziny ścienne i w formie płytek na podłogę.– mówi Natalia Szajdzińska – Kęsicka, projektantka z biura projektowania wnętrz „Ten Kawałek Podłogi”.

Dodaje, że marmur przy odpowiednim zestawieniu materiałów i elementów wyposażenia dobrze prezentuje we wnętrzach tak klasycznych jak i nowoczesnych

„ Wszystko zależy od kontekstu całości” – dodaje projektantka.

Naturalny kamień ma jednak swoje wady. Nie jest tak twardy, jak na przykład granit oraz odporny na różne kwasy używane w kuchni i naturalne barwniki (np. na sok buraka). Dodatkowo pewne ograniczenia nakłada sam materiał  i jego ciężar.

Jeśli jednak  nie zdecydujemy się na naturalny kamień, wcale nie musimy rezygnować z jego wzoru – na rynku jest szeroka oferta imitacji marmurów w różnych wybarwieniach. Coraz więcej klientów decyduje się na przykład na płyty meblowe z laminatem, który wiernie odzwierciedla modny wzór. Z czym najlepiej go połączyć?

- Marmur doskonale łączy się z naturalnymi wykończeniami taki jak drewno, cegła, miedź, stal, złoto, srebro, a także z głęboką czernią – wymienia Natalia Szajdzińska – Kęsicka.

Dorota Zabłocka z Zabłocka ze Studio Zabłocka uważa, że marmur jest obecnie jednym z bardziej pożądanych deseni w aranżacji wnętrz.

- Jest nieprzemijający i neutralny. Łatwo łączy się z różnymi kolorami i dekorami. Najbardziej klasycznym połączeniem  jest biały marmur zestawiony z czernią, cały czas bardzo popularny, szczególnie w klasycznych, willowych aranżacjach. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Osobom, które lubią delikatniejsze zestawienia do gustu przypadnie marmur w asyście modnego ostatnio pudrowego różu oraz miedzianych czy złotych dodatków – mówi Dorota Zabłocka.

 

Płyty meblowe z deseniami marmuru znajdują się w ofercie Niemann Polska: