Niemann Polska

Luksusowe aranżacje we wnętrzach

Utworzono: 02-10-2020

Ekskluzywne wnętrza oczami projektantek. Wysoka jakość materiałów, funkcjonalność, harmonia - to tylko kilka synonimów luksusu.

 

Zuzanna Rybicka, projektantka wnętrz, https://zuzannasikora.pl/

Czym właściwie charakteryzuje się ekskluzywne wnętrze? Dla mnie, oprócz doskonałej funkcjonalności, to koncepcja zrealizowana z najlepszej jakości materiałami i precyzyjnie wyszukanymi dodatkami uzupełniającymi ogólny efekt. Efekt który zdumiewa i wprawia w zachwyt. Efekt, który pozostaje w pamięci na długo i staje się inspiracją dla innych.

Doskonała funkcjonalność jest kluczem do sukcesu. Piękny dom czy mieszkanie, którego podział na pomieszczenia i układ mebli będzie niewygodny, nie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu i zacznie szybko denerwować domowników. Projektowanie nowego lokum trzeba zatem zacząć od rozplanowania i strefowania przestrzeni. Dopiero później przechodzimy do wyboru wyposażenia. Dobrej jakości, autentyczne materiały mają zarówno funkcję dekoracyjną jak i użyteczną. Przykładowo fronty kuchenne z półki premium oprócz zdobienia pomieszczenia będą łatwe do utrzymania czystości i trwałe. Zgrają się wizualnie z innymi fakturami i kolorami. Autentyczność materiałów i faktur doda blichtru nawet prostym aranżacjom. Sprawdzą się wobec tego: kamień, drewno, szkło, metal, ale też dobrej jakości imitacje zastosowane w odpowiedni sposób: laminaty, panele, tynki dekoracyjne czy gresy. Moim zdaniem ekskluzywne wnętrze nie wiąże się z określonym stylem. Ekskluzywne może być zarówno mieszkanie w stylu glamour jak i minimalistyczne. Najważniejsze pozostaje zachowanie idealnego balansu i umiaru w dodatkach, kolorystyce i dekoracji.

Praca nad projektem takiego wnętrza jest dość czasochłonna ze względu na wyjątkową dbałość o szczegóły i konieczność dopasowania wszystkich elementów do siebie. Jednak na efekty warto czekać. Profesjonalny projekt będzie dokładnie określał wszystkie rozwiązania materiałowe i funkcjonalne. Dzięki wizualizacjom będzie można ocenić czy według Was wnętrze będzie ekskluzywne, ale też dopasowane do indywidualnych potrzeb. Trzeba jednak liczyć się z wyższym kosztem takich projektów niż na przykład budżetowych mieszkań pod wynajem. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że coraz więcej osób decyduje się na wysokiej jakości produkty i materiały. Jednakże ostatecznie wynika, że dla każdego pojęcie “ekskluzywności” ma odmienne znaczenie. Dla jednej osoby to może być ogromna sofa z miękkim plecionym kocem, a dla innej ściana wykończona włoskim marmurem. Także najważniejsze to tworzyć przestrzeń odpowiednią dla siebie, a nie zamykać się określonych stylach czy trendach.

Joanna Wojciechowska, projektant wnętrz JMJ Interiors, https://www.jmjinteriors.pl/

Ekskluzywny- dla każdego znaczy coś nieco innego. W ogólnym rozumieniu ekskluzywny to doskonałej jakości, często kosztowny, ale też unikatowy, czy o wyjątkowym walorze estetycznym.

Gdy mówimy o ekskluzywnych wnętrzach, takie właśnie epitety mamy w głowie. Pojawia się często jeszcze jedno określenie – designerski. Ekskluzywne, w mojej ocenie, może być zarówno wnętrze w stylu nowoczesnym jak i tradycyjnym. Ważne, aby użyte we wnętrzu materiały i elementy były wysokiej jakości i stanowiły harmonijną spójną całość, a nawet jeśli stanowią eklektyczny zbiór wszelakich dóbr, to taki, który opowiada jakąś historię, czy obrazuje wybrany temat. Wnętrza ekskluzywne to często domy lub apartamenty o większym metrażu, jasne, z dużymi przeszkleniami, wielością szlachetnych metali, chromów, złoceń, fazowanych lub postarzanych luster, etc. Najbardziej dobitnym przykładem stylu ekskluzywnego jest styl hampton, ale też glamour. Są one w swej istocie i założeniu luksusowe. Pełno w nich błyszczących i gładkich materiałów, metali, szlachetnych kamieni, tj. marmur, onyks, trawertyn. Pojawiają się kryształowe elementy np. duże żyrandole, złocone lub chromowane lampiony, ramy, marmurowe kominki, ściany i podłogi wykładane kamieniem naturalnym. Wielość możliwości może oszałamiać. Nie tylko kamień, kryształ i szlachetny metal dominują w takim wnętrzu. Dużą rolę odgrywają także luksusowe tkaniny dekoracyjne i obiciowe, a także meble, często na wysoki połysk. 

Zgrabne i gustowne zestawienie takiej obfitości materiałów w całej palecie barw, odcieni, połysków i faktur to duża sztuka i wymaga gruntownego przemyślenia, aby nie oprzeć się o granicę kiczu. Praca nad takim projektem wymaga także ogromnej wiedzy na temat materiałów i rynku dostawców nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Często spędza się godziny na poszukiwaniu, sprawdzaniu i wycenianiu wyjątkowych materiałów, korespondując z producentami z całego świata, dlatego klienci, decydujący się na stworzenie wyjątkowo ekskluzywnego wnętrza, powinni założyć na powstanie projektu zdecydowanie więcej czasu, często nawet dwukrotnie więcej, niż w przypadku projektu standardowego. Konieczne jest też uwzględnienie zdecydowanie dłuższych, czasami nawet kilkumiesięcznych, terminów dostaw materiałów. W konsekwencji powstanie dobrze przemyślane, gustowne i wyrafinowane wnętrze.

We współczesnym świecie inwestorzy są coraz bardziej świadomi możliwości jakie oferuje rynek wykończenia wnętrz, ale też coraz większa staje się rzesza inwestorów tzw. "sektora premium" z nieco bardziej pokaźnym zasobem środków. Klienci Ci oczekują obsługi z zachowaniem najwyższych standardów, ponadprzeciętnej wiedzy i nietuzinkowego spojrzenia na wnętrza ich willi czy apartamentu. Oczekują propozycji rozwiązań technologicznych i materiałowych, których nie znajdziemy w markecie czy sieciowych sklepach z wyposażeniem wnętrz. Ich oczekiwania wychodzą zdecydowanie ponad nasze lokalne, czy nawet krajowe "podwórko". Oczekują niepowtarzalnych deseni, niespotykanych materiałów, kamieni, które grają światłem, drewna, które dorastało przez setki lat w tropikalnym klimacie. Chcą mieć w swoim domu to, czego nikt inny, lub prawie nikt, nie ma. To wszystko stanowi o wyjątkowości materiału, elementu wyposażenia, a w konsekwencji całego wnętrza. Oczywiście przekłada się to na bardzo duże nakłady finansowe. Z przyjemnością jednak możemy zauważyć, że grono klientów decydujących się na zainwestowanie dużych środków we wnętrze, po to aby było unikatowe, jest coraz większa. To bardzo cieszy i daje duże możliwości realizowania się w zawodzie.

Niemann Polska

Niemann Polska, jako producent płyt meblowych, stawia przede wszystkim na produkty z wyższej półki, które przyciągają się nie tylko ciekawym designem, ale też funkcjonalnością i wysoką jakością. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą całą ofertą=>https://www.niemannpolska.pl/oferta/plyty-meblowe/