Niemann Polska

Kolory i materiały - trendy 2021

Utworzono: 22-02-2021

Kolory i materiały - trendy 2021

Kontynuujemy rozmowy z projektantkami na temat trendów na rok 2021. W poprzednim wpisie nasze zaprzyjaźnione projektantki przybliżały nam ogólne trendy w projektowaniu na rok 2021. Tym razem przyjrzymy się materiałom i kolorom, które będą królować we wnętrzach oraz rozwiązaniom, które nieco stracą na popularności. 

Joanna Wojciechowska - JMJ Interiors

Rok 2021 będzie rozwijał i poszerzał trendy materiałowe we wnętrzarstwie, które pojawiły się już w roku poprzednim. Naturalne szlachetne materiały, tj. kamień (tu marmury, onyksy, piaskowce), drewno (dąb, orzech) oraz szkło i metal nadal będą aktualne zarówno w wersji jasnej jak i ciemnej. Coraz częściej spotykamy ciemne eleganckie meble w wybarwieniu orzecha, które już uwolniły się od odium meblościanki z politurą z lat 80-tych :). Te eleganckie drewniane meble łączone są z tapicerowanymi meblami w odcieniach klasycznego beżu, granatu, głębokiej zieleni, ale także oberżyny. W przypadku mebli o jednolitym wybarwieniu mamy dwie tendencje. Popularny stał się antracyt i czerń, ale niezmiennie pożądana jest też biel, przy czym biel pozostawia już pole do popisu beżom i ciepłym szarościom. W elementach metalowych coraz częściej pojawia się czerń często zestawiana z dębem i złoto, które przy szlachetnych orzechowych meblach pięknie się prezentuje. Wśród kamiennych dekorów pojawiają się już nie tylko jasne marmury z wyraźnym szarym użyleniem, ale także ciemne odmiany ze złotymi lub czerwonymi żyłami. Furorę robi też półprzezierny onyks, który podświetlony daje fantastyczny efekt dekoracyjny.

Karolina Setla - Setla Concept

Będą to z jednej strony kolory natury w jasnej gamie takie jak ciepła biel, przyjazne beże, wszystkie kolory ziemi, brązy, stonowane zielenie, a także ciepłe szarości. Natomiast we wnętrzach w stylu np. art-deco tak jak wspominałam zobaczymy zdecydowane barwy takie jak zieleń, granat, bordo, burgund, no i oczywiście złoto. Jeśli chodzi o materiały to nadal będziemy wybierać naturalne drewno lub jego imitacje, głównie dąb w różnych wybarwieniach, a także orzech i dla odważnych gatunki egzotyczne. No i oczywiście wszechobecny będzie jasny i ciemny marmur. Wśród tkanin tak jak dotychczas będzie modny welur i aksamit stosowany jako materiał obiciowy lub na zasłony i poduszki. Dla tych którzy urządzają wnętrza w stylu „bliżej natury” nieodzowny będzie duet lnu i bawełny, a także boucle. W dodatkach częściej zdecydujemy się na ceramikę.

Emilia Niedziałkowska Czarny Mat

Myślę, że będziemy częściej sięgać po naturalne i ekologiczne materiały. Kolorystyka, która uchodzi za bezpieczną bazę, teraz będzie dominować. Stonowane szarości, delikatne beże i brązy oraz czerń i biel - to paleta barw bliska naturze. Kolory te mają w sobie harmonię i dają odpocząć we wnętrzu. Na pewno będziemy kontynuować trend, który był obecny już w tym roku, jak wykorzystywanie starego, rozbiórkowego drewna. 

Które style i wzory zatem stracą na popularności?

Karolina Setla - Setla Concept

Zdecydowanie widać odwrót od wnętrz urządzonych w kamiennych szarościach i tych w stylu industrialnym. Są one zbyt zimne i nieprzyjazne dla użytkowników. Teraz wybieramy przytulne i ciepłe kolory, wnętrza, w których łatwo można się zrelaksować.

Joanna Wojciechowska - JMJ Interiors

To co nieco ustępuje to wszechobecne białe fronty w kuchni. Nadal oczywiście jest to i będzie jeden z kolorów ponadczasowych, ale zauważa się, że biel trochę ustępuje miejsca kolorom, oraz kamiennym lub drewnianym fakturom. Nieco wycofuje się też królujący przez wiele lat styl tzw. skandynawski, na rzecz bardziej industrialnego podejścia. Poduszki, wikliny, biel, drewno, są zastępowane metalowymi czarnymi stelażami łączonymi z surowym drewnem, przez czarne szafki rtv lub szklano-metalowe stoliki. Żegnamy już także trochę szarości zwłaszcza w chłodnym wydaniu. Jeśli pojawiają się szarości są to ciepłe odcienie, dosyć wyraziste, często ciemne, wręcz czarne kolory. Lekkie niebieskawe siności już odchodzą do lamusa. Pewnie trochę zaryzykuję, ale uważam,że mamy już też trochę przesyt bielonych dębów, więc tutaj też klienci wybierają, zapewne trochę za sugestią
projektantów, bardziej wyraziste odcienie i wzory drewna. Jeśli są to dęby to bardziej charakterne, ciemniejsze, często jest to orzech lub wiąz. Istotny też jest sposób w jaki układa się podłogi, deska faktycznie nie schodzi z piedestału, ale często pojawia się jodła jako wzór podłogowy. Dużo można byłoby mówić na ten temat. Rynek jest bardzo szeroki, wybór materiałów niemalże nieograniczony, producenci prześcigają się w nowych propozycjach.

Emilia Niedziałkowska Czarny Mat

Mam nadzieje, że wszelkie imitacje, które mają przypominać beton architektoniczny. Powoli zaczynają nudzić się płytki z teksturą marmuru. W ubiegłym roku wszystkie projekty przesycone były drewnianymi lamelami. Być może zaczną powoli tracić na popularności. Jeśli chodzi o style, to i projektanci i klienci nie boja sie ich łączyć. Z każdego można wyciągnąć detal, który odnajdzie się w projektowanej przestrzeni i będzie cieszył oko.