Niemann Polska

Jakie kuchnie kochają Polacy? Jakie były trendy minionego roku i co będzie na topie w 2017 roku?

Utworzono: 11-01-2017

Jak wynika z danych sprzedażowych Niemann Polska, Polacy w dalszym ciągu najbardziej kochają białe kuchnie. W minionym roku to właśnie białe płyty meblowe Acrylux oraz Polygloss sprzedawały się najlepiej.  Trend, który zrodził się kilka lat temu na wnętrza skandynawskie, a tym samym białe kuchnie, wciąż jest obecny w wielu domach i ma dużą rzeszę zagorzałych zwolenników.  W 2017 r dużym zainteresowaniem cieszyć się będą nietypowe materiały takie jak miedź czy chrom.

W minionym roku hitem sprzedażowym Niemann Polka były płyty meblowe w kolorze białym. Można nawet powiedzieć że płyty Acrylux w tym kolorze zdobyły status „złotej płyty” osiągając w ubiegłym roku poziom sprzedaży 15 tys. sztuk w jednym tylko kolorze - Śnieżnobiałym. Podobną tendencję można zaobserwować we wszystkich rodzinach produktów Niemann i na wszystkich rynkach.

- Podsumowując sprzedaż ogólnoświatową grupy Niemann w 2016 roku udział sprzedaży koloru białego wahał się pomiędzy 36% a 62% w zależności od produktu. Godnym odnotowania jest że odsetek ten rośnie wraz ze wzrostem wartości materiału. Górna wartość niemal 2/3 sprzedaży dotyczy produktów z gamy Kristall.  Płyty Kristall to nowa jakość w dziedzinie płyt o wysokim połysku. Unikalny materiał daje głębię szkła, a ponadto zapewnia wygodę obróbki i bezpieczeństwo, ponieważ jest nietłukący. Przy czym fronty wykonane z płyt Kristall w porównaniu do frontów szklanych są o wiele lżejsze – mówi Piotr Zaremba, Dyrektor Handlowy Niemann Polska.

Tak duża popularność białych płyt i frontów meblowych, wynika z otwartego charakteru kuchni. Nie stanowią  one już oddzielnego pomieszczenia, a są integralnym elementem części dziennej całego domu. W związku z tym, chcemy by były one spójne z pozostałą częścią wnętrza. Wówczas biel sprawdza się najlepiej. Z jednej strony kolor ten nie narzuca nam charakteru i stylu całego pomieszczenia, a będąc kolorem uniwersalnym, bardzo dobrze współgra z wieloma materiałami i innymi kolorami. Z drugiej strony zaś, nawet duże szafki i wysokie zabudowy, wykonane w bieli wyglądają lżej i delikatniej, są schowane i nie dominują we wnętrzu.

- Przede wszystkim biel jest we wnętrzach kolorem uniwersalnym i ponadczasowym. Bardzo wolno się starzeje i tak naprawdę obecna we wnętrzach od wielu lat, co roku powraca w kolejnych trendach, często prezentując nową, odświeżoną formę. Biel jest też kolorem bezpiecznym. Realizując kuchnię, czyli często (przynajmniej z założenia) inwestycję na kilka lub kilkanaście lat, chcemy mieć pewność, że te meble za rok czy dwa nam się nie znudzą. Że pomimo upływu lat, kuchnia wciąż będzie cieszyć nasze oko, nie opatrzy nam się, nie będzie nas denerwować. Niestety często jest tak, że decydując się na mocny, wyrazisty wzór lub kolor, cieszy on nas jedynie przez chwilę, bardzo szybko powodując irytację i znużenie, właśnie za sprawą silnego oddziaływania na naszą percepcję. Z drugiej strony, biel stanowi idealne tło dla wielu różnorodnych elementów. Nawet, jeśli po kilku latach wygląd naszej kuchni się opatrzy, w łatwy sposób, poprzez zmianę dodatków, blatu bądź koloru ścian, można całkowicie odmienić jej wygląd i nadać nowego zupełnie innego charakteru – mówi Maciej Różański, projektant i właściciel Maciej Różański Pracownia Projektowa.

Warto zwrócić też uwagę, że nawet kuchnie klasyczne – z drewnianymi frontami, gzymsami i ramkami, bardzo często również wykonywane są w bieli. Niemniej stopniowo widać, iż białe kuchnie powoli zaczynają ustępować delikatnym szarościom czy chłodnym beżom. Coraz większą popularnością cieszą się fronty w kolorach drewna lub betonu.

Trendy minionego roku

Jeśli chodzi o trendy minionego roku, to poza wciąż obecną bielą, dużym zainteresowaniem cieszyły się szarości. Wszelkiego rodzaju odcienie tego koloru – od złamanej bieli po głęboki antracyt - były hitem 2016. Nowinką cieszącą się coraz większym zainteresowaniem były oferowane przez Niemann Polska, uszlachetnione fronty z płyt meblowych Pianovo Metal: miedź, tytan, stal i chrom, odzwierciedlające najnowsze trendy i dające nowe możliwości ich wykorzystania.

- Wciąż popularny jest styl skandynawski, więc wszystkie elementy nawiązujące do tego stylu – np. bielone drewno czy surowe deski, również były dość popularne w minionym roku. Nowością, która dobrze przyjęła się na naszym rynku był trend metaliczny, czyli elementy z metalu w kolorze błyszczącego chromu, złota bądź miedzi. Trend ten był dość popularny i myślę, że będzie jeszcze się rozwijał w kolejnych latach. Metaliczny połysk idealnie sprawdza się zarówno w klasycznych i eleganckich wnętrzach, jak również nowoczesnych – minimalistycznych bądź industrialnych, nadając im blasku i niepowtarzalnego charakteru. Często w połączeniu z delikatnymi pastelowymi barwami – miętą lub pudrowym różem, tworzą bardzo ciekawe połączenie – tłumaczy Maciej Różański.

W ostatnim czasie można również zauważyć wzrost zainteresowania frontami w kolorze i fakturze drewna oraz poszukiwanie innych materiałów, stanowiących alternatywę dla wspomnianej wcześniej – i wciąż tak popularnej – bieli. Warto wspomnieć jeszcze o marmurach, które również przeżywają swój renesans. Delikatna szarość i ciekawe użylenie tego materiału sprawia, że wzór w odświeżonej formie i nowych połączeniach, stał się ponownie bardzo popularny.

Trendy 2017

Nadchodzący sezon raczej nie przyniesie diametralnych zmian w trendach, a bardziej rozkwit tych, które już się pojawiły. Z całą pewnością popularna dalej będzie miedź, pastele i drewno. Wśród wiodących kolorów na pewno wymienić trzeba zieleń – greenery, uznany za kolor roku 2017 wg Pantone.

- Myślę, że wszystkie jej odcienie – od chłodnej pistacji, poprzez soczystą zieleń, aż po głęboką butelkową barwę – będą cieszyły się dużą popularnością. Wciąż jest również spore zainteresowanie granatem, który z delikatnych złamanych odcieni przeradza się w ciemną atramentową barwę. Trendem, który był już prezentowany na targach w Mediolanie i z pewnością będzie się rozwijał, jest także połączenie różnych materiałów. Fronty w kilku kolorach, fakturach czy wzorach, użyte w jednym pomieszczeniu mogą odstraszać. Niemniej ich umiejętne zestawienie może dać bardzo ciekawy efekt i pozwolić architektom na wręcz nieograniczone możliwości projektowe – podsumowuje Maciej Różański.

Poza tym, w kuchni zdecydowanie dominuje funkcjonalność, prostota i wygoda. Kuchnie nie są już jedynie „dodatkiem” do salonu, z którego korzystamy sporadycznie. Coraz częściej nasze życie rodzinne czy towarzyskie przenosi się właśnie do kuchni. To tam spędzamy dużą część naszego czasu, wspólnie gotując, jedząc czy rozmawiając, więc coraz śmielej kuchnia staje się centrum naszego życia. W związku z tym musi być ona wygodna, ergonomiczna i komfortowa. Widać coraz większe zainteresowanie technicznymi aspektami projektowania kuchni – wyposażeniem wewnętrznym szafek, rodzajami zawiasów, prowadnic czy innymi udogodnieniami, które oferuje nam rynek. Wszystko po to, by praca w kuchni faktycznie stała się przyjemnością i częścią codziennego życia.

Jakie kuchnie kochają Polacy? Jakie były trendy minionego roku i co będzie na topie w 2017 roku?
Jakie kuchnie kochają Polacy? Jakie były trendy minionego roku i co będzie na topie w 2017 roku?
Jakie kuchnie kochają Polacy? Jakie były trendy minionego roku i co będzie na topie w 2017 roku?
Jakie kuchnie kochają Polacy? Jakie były trendy minionego roku i co będzie na topie w 2017 roku?
Jakie kuchnie kochają Polacy? Jakie były trendy minionego roku i co będzie na topie w 2017 roku?
Jakie kuchnie kochają Polacy? Jakie były trendy minionego roku i co będzie na topie w 2017 roku?