Niemann Polska

Fenomen białych kuchni

Utworzono: 18-08-2019

Białe kuchnie od wielu lat są bezapelacyjnym numerem jeden. Skąd ich fenomen i jak moda na biel zmieniła się ciągu ostatnich  lat - opowiadają projektantki wnętrz.

 

Izabela Proksza, Fortech24   http://fortech24.com/

Białe kuchnie to już fenomen. Szturmem wkroczyły do wnętrz w latach 90., czyli w latach deficytu, ograniczonej dostępności, po latach w których królowały ciemne, fornirowane meble. Modę na białe kuchnie rozpoczęły białe lakierowane fronty z niewidocznymi uchwytami. Później moda na białą kuchnię ewoluowała - ze sterylnego połysku popularny stał się mat oraz frezy na meblach. Zaczęto ocieplać wnętrze, pojawił się styl skandynawski. Kamienne blaty zaczęto wymieniać na drewniane. Drewno i jego imitacje stały się naturalnym dodatkiem. Z czasem frezy zaczęły się pogłębiać, coraz bardziej widoczne stały się klimaty prowansalskie.

Obecnie 100 proc. kuchni, które projektuje, są białe. Zdarza mi się nie używać białych frontów, ale są to pojedyncze przypadki. Klientom zależy na ociepleniu wnętrza – białe fronty łączone są z laminatami drewnianymi, nadal popularny jest frez, pojawia się większa ilość dodatków, na przykład miedzianych czy złotych. Często klienci decydują się na dolne szafki białe, górne drewnopodobne lub odwrotnie. Ostatnim hitem jest biały pudrowy róż łączony ze złotymi uchwytami. Wygląda to delikatnie i elegancko.

Popularność białych kuchni jest podyktowana nie tylko modą – w Polsce niewielka część klientów ma wielkie powierzchnie do zagospodarowania, dlatego odpowiednio dobranym  kolorem Polacy starają się je optycznie powiększyć. Nie mamy też słonecznego klimatu i białe powierzchnie dodają aranżacji światła, również kiedy na zewnętrz jest go mniej.

Joanna Wojciechowska, JMJ Interiors,  http://www.jmjinteriors.pl/

Niewątpliwie przez ostatnie lata w kuchniach króluje biel. Białe kuchnie znajdujemy w ultranowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, we wnętrzach skandynawskich, klasycznych i rustykalnych. Wszędzie mimo zasadniczych różnic co do rodzaju frontu, znajdujemy białe wykończenie. Trzeba zwrócić uwagę na to, iż zupełnie inny efekt osiągniemy stosując białe wykończenie gładkiego, prostego nowoczesnego frontu, inny gdy bielą pokryjemy front frezowany, przeszkloną witrynę, a może przecierany rustykalny front szafki. Wszędzie biel, ale zupełnie różne efekty stylistyczne. Co istotne, biel ma wiele kolorów. Nieco zabawnie to brzmi, ale taka jest prawda. Biel, tak jak czerń ma wiele odcieni, od laboratoryjnych niebieskawych, chłodnych, poprzez śnieżne, następnie mleczne czy śmietankowe, po złamane nawet nutą zieleni odcienie bieli.

W zależności od tego jaki efekt stylistyczny chcemy osiągnąć, takiego odcienia bieli używamy, np. chcąc osiągnąć efekt czysty, minimalistyczny częściej zastosujemy chłodniejsze odcienie bieli, chcąc uzyskać nieco przytulniejszy efekt zastosujemy biele nieco cieplejsze, np. śmietankowe odcienie, czy odcienie kości słoniowej. Takie cieplejsze odcienie pięknie korespondują z drewnianymi frontami czy blatami.

Jednym z głównych atutów białych frontów w kuchni jest właśnie to, że można je stosować samodzielnie i stworzyć kuchnię w samej bieli, ale także jest to niesamowicie przyjazny kolor do łączenia go z właściwie każdym innym kolorem czy strukturą. Świetnie komponuje się w połączeniach kolorystycznych stonowanych czy kontrastowych, w korespondencji z jasnym i ciemnym drewnem, z kamieniem naturalnym, właściwie w tej kwestii nie znajdujemy ograniczeń. Biel we wnętrzu jest jak mała czarna w szafie - pasuje właściwie do wszystkiego.

Co ważne białe fronty mogą różnić się od siebie chociażby kwestią połyskliwości. Jeszcze kilka lat temu królowały fronty lakierowane na wysoki połysk. Do dzisiaj spotykamy fronty lakierowane, czy akrylowane w połysku, jednakże już od pewnego czasu prym wiodą fronty półmatowe a ostatnio nawet w głębokim macie. Połyski świetnie pasują do nowoczesnych stylizacji, maty do klasyki. Ciekawe rozwiązanie, ale stosowane w szczególnych przypadkach, stanowią fronty bielone, przecierane, gdzie biel nie jest taka oczywista, gdyż przebija przez nią naturalne wybarwienie frontu, najczęściej drewnianego. Rozwiązanie jest stosowane w rustykalnych lub skandynawskich stylizacjach, gdy zależy nam na uzyskaniu sielskiego, przytulnego czy romantycznego efektu we wnętrzu.

Poza tym, że biel we wnętrzu można stosować właściwie bez ograniczeń, bo jest właściwa do każdej stylistyki, to ma ona wielką podstawową i niezaprzeczalną cechę - jest jasna i to sprawia, że stosowana jest często w niewielkich wnętrzach, aby nadać im przestronności, często stosujemy białe meble w kuchniach i pomieszczeniach bez okien lub słabo doświetlonych. Biel świetnie odbija światło zatem w źle doświetlonym pomieszczeniu będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest także niezwykle elegancka, zatem gdy stawiamy na ponadczasowe i eleganckie rozwiązania we wnętrzu warto postawić właśnie na biel. Rewelacyjnie sprawdza się w pokojach dziecięcych, jest spokojna i stanowi świetną korespondencję dla pastelowych dodatków, oraz dobrą bazę dla kolorowych zabawek, nie przytłaczając w dziecięcym rozgardiaszu.

 

Meblościanka Studio,  http://www.mebloscianka-studio.pl/

White is the new black?

W ostatnich latach w projektach zdecydowanie rządzi biel - zarówno na ścianach jak i na frontach mebli i dodatkach. Z czego może wynikać taki trend? Na przykład z tego, że chcemy rozświetlać i powiększać nasze wnętrza. Biel jest uniwersalna i ponadczasowa - nie przeterminuje się ani nie znudzi. Będzie pasowała do wszystkich innych kolorów i materiałów. Nie będzie problemu z dobraniem frontu do blatu z drewna czy kamienia - sąsiedztwo z białym zawsze się sprawdzi. Biel daje też wrażenie czystości i lekkości. Jednak zawsze w projektach staramy się dodać jej kontrastowe "ramy", aby pomieszczenie nie wyglądało sterylnie. Dodatki w kolorze, w drewnie czy w wykończeniu metalicznym nadadzą jasnej zabudowie zupełnie innego i oryginalnego charakteru. Warto też zwrócić uwagę na detale, takie jak uchwyty, struktury frontów czy frezy, które sprawią, że nawet biała kuchnia będzie wyglądała wyjątkowo.

Justyna Buchnowska, PROADD,   https://www.facebook.com/ProAdd-Justyna-Buchnowska-138333926964428/

Kolor biały jest kolorem uniwersalnym - może być bazą pod pozostały wystrój wnętrza co w wyborze białego koloru jest mniej prawdopodobne aby kuchnia ta kłóciła się z innymi elementami wystroju. Przy białej kuchni możemy dodawać bardziej odważne i wyraziste dodatki, które dodadzą "tego" koloru, który w dodatkach łatwo zmieniać niewielkim kosztem. Biały kolor wydaje mi się bezpiecznym wyborem. Dopiero przy wyborze blatu i niewielkich elementów wykończenia, klient pokazuje swoje upodobania, czy będzie to czarny granit, drewno, imitacja drewna czy może zimnego surowego betonu - zazwyczaj traktują to jako dopełnienie białej kuchni o akcent w ich stylu - lubiąc zimne czy ciepłe barwy. Oczywiście kuchnia w bieli czy to połysk, czy mat, czy w stylu bardziej skandynawskim zawsze optycznie powiększy nam przestrzeń, a wielokrotnie mieszkania, domy nie mają ogromnego metrażu i uzyskanie przestrzenności jest bardzo ważne. Biel pozwala nam nie przytłoczyć wizualnie zabudową kuchenną naszego mieszkania.