Niemann Polska

Ekologia w meblarstwie - wywiad

Utworzono: 11-04-2022

Wywiad z Sarą Szustakiewicz z Sarah’s Interior Design, projektantką wnętrz na temat ekologii w meblarstwie - nowych rozwiązaniach, trendach i podejściem projektantów i klientów w tym obszarze.

Czym dla Pani jest Ekologia w meblarstwie?

Są to dla mnie ekologiczne rozwiązania dotyczycące nie tylko użytych materiałów (naturalnych), ale ich źródło pozyskiwania oraz w jaki sposób są wytwarzane, np. bez stosowania sztucznych chemikaliów, skupienie się na redukcji emisji CO2.

Wyroby z drewna są najmniej energochłonnymi wyrobami, które wymagają znacznie mniejszych ilości energii, niż wytworzenie produktów z metalu, szkła, plastiku czy innych materiałów. Przykładem może być tworzenie zwykłego blatu z drewna, gdzie nie trzeba używać drewna poprzez ścianie drzew, ale wykorzystać drewno z recyklingu.

Jakie jest zainteresowanie klientów ekologicznymi rozwiązaniami podczas projektowania?

Jest to przede wszystkim zwracanie uwagi na dobro naszej planety, materiały naturalne są nie tylko przyjazne dla środowiska ale i dla naszego zdrowia. Bardzo często nie zwracamy na to uwagi, podobnie jak prowadzenie zdrowego trybu życia.

Moda się zmienia, ale naturalne materiały typu drewno czy kamień, nigdy nie wyjdą z mody, są ponadczasowe.

Jednym z moich ulubionych architektów jest Eduardo Neira, twórcą słynnego Azulik Resort w Tulumie. Jego projekty są przyjazne dla środowiska, nie niszczą krajobrazu i są zbudowane tak, aby nie pozostawiały śladu węglowego.

Czy ekologiczne meblarstwo ma przyszłość?

Jak najbardziej, jest to dobry trend i coraz więcej konsumentów zaczyna zwracać uwagę na tego typu produkty. Drewno od początku dziejów człowieka było najłatwiej dostępnym źródłem surowca do wytwarzania różnych wyrobów. W ostatnich latach możemy gołym okiem zauważyć jak niebezpieczne mogą być złe działania człowieka, jako głównego niszczyciela natury, m.in. zły stan powietrza, wycinanie lasów, pożary na ogromną skale, zanieczyszczenia wód i innych. Powinniśmy szukać jak najwięcej nowych rozwiązań będących zgodnymi z naturą.

Bardzo modne zaczynają być meble z recyklingu, nie tylko ze względu na design, ale zmianę naszego podejścia do bycia „Eko”.

Jakie są obecnie modne ekologiczne rozwiązania?

Ekologiczne rozwiązania - tutaj skupiłabym się nad procesem tworzenia danego elementu, np. nowych technologiach, wykorzystywaniu technologii smart, druku 3D, z którego nawet stworzono pierwszy na świecie dom z surowej gliny, o nazwie TECLA, gdzie wykorzystano naturalne surowce, podlegające recyklingowi. Ciekawym rozwiązaniem jest także korek naturalny, który nie tylko można wykorzystywać jako korek do butelek, ale nawet jako materiał dla paneli akustycznych, czy też mebli. Nie jest też łatwopalny, możemy nakładać go na ścianę, znosi działanie promieni UV. Wyłożone nim ściany oddychają, a sam nie wydziela żadnych substancji toksycznych. Jest też bardzo plastyczny, możemy z niego tworzyć różna kształty. Ekologicznych rozwiązań jest wiele, zależy tylko jaki efekt chcemy uzyskać.

Autor: Sarah’s Interior Design – Sara Szustakiewicz,  https://sarahdesign.pl/  

Czy recykling w meblarstwie jest wyzwaniem dla projektantów?

Uważam, że to zależy od projektanta. Każdy ma inną wizje tworzenia i inne pomysły. Zazwyczaj tworzę własne projekty mebli, ale wygodnie jest korzystać z gotowych materiałów, które są dostępne na rynku. Meble z recyklingu są unikatowe, a wartość materiałów odpadowych jest niezwykle drogim zajęciem.

Czyli ekologiczne płyty meblowe mogą być trendy?

Powiedziałabym, że bardzo trendy! Nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale ułatwiają nam pracę, przyspieszają też proces realizacji projektu. Jest to ogromna wygoda korzystać z dostępnych rozwiązań na rynku. Często jest tak, że mamy za dużo pomysłów, nie wiemy co wybrać, a gotowy element możemy zobaczyć na żywo, dotknąć, przez co łatwiej nam się zdecydować.

Czy wzornictwo ekologicznych płyt jest uważane za interesujące?

Podobnie jak w analizie dział sztuki - dzięki wzornictwu możemy skupić się na formie, kolorze i świetle danego elementu. Faktura powierzchni, która nie musi być płaska, a może mieć konkretny wzór, np. imitować drewno, może mieć ciekawą kompozycję, np. sęków. Kolor jest najważniejszy, bez niego świat byłby nudny. Podobnie podczas mieszania farb, im zyskujemy więcej kolorów, tym lepiej. Powierzchnia, która może ciekawie wyglądać przy padaniu światła, może być bardziej chropowata, metaliczna. Im mamy większy wybór, tym większe pole popisu.

Dziękujemy za rozmowę!