Niemann Polska

Ekologia w meblarstwie według projektantów cz. 2

Utworzono: 25-05-2021

Ekologia w meblarstwie według projektantów cz. 2

Ekologia w meblarstwie zaczyna być modna. Meble z recyklingu coraz częściej wpisują się w naszą rzeczywistość. Szukamy innych rozwiązań nie tylko ze względu na design, ale również zmienia się świadomość społeczeństwa względem ekologii.

Jakie jest zainteresowanie klientów ekologicznymi rozwiązaniami podczas projektowania?

Zuzanna Rybicka - Sikora Architekt Wnętrz

Coraz większe. Na szczęście świadomość wśród moich klientów rośnie, ja również jak tylko mogę staram się stosować rozwiązania ekologiczne, proste i przyjazne nie tylko człowiekowi, ale też przyrodzie.

Wiola Idzińska - Idzińska Design

Część Klientów inwestuje dużą część budżetu przeznaczonego na wyposażenie domu w drewniane podłogi oraz drewniane meble, które są zabezpieczone czy wykończone naturalnymi olejami, klejami czy farbami. Jednak nie oszukujmy się, że ta grupa jest w mniejszości. Niestety koszty związane z produkcją towarów z surowców naturalnych są znacząco wyższe i nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego kiedy dowiedziałam się o tym, że firma Niemann Polska ma w ofercie płyty i fronty z recyklingu starych mebli upatrzyłam doskonałą niszę w tym by wykorzystywać te produkty do projektowania mebli na wymiar, nie rujnując jednocześnie znacząco budżetu jakim dysponuje Klient.

Monika Głowacka - Moogaa Studio

Zainteresowanie na razie jest małe, ale liczę na to, że z biegiem lat będzie ono coraz większe. Nurt eco będzie się stawał coraz bardziej powszechny, ze względu na to, że coraz więcej młodych osób jest świadomych tego jaki wpływ wywieramy na środowisko. Na razie zaczynamy od ograniczania plastiku w naszym życiu codziennym. Próbujemy również do takiego życia przekonać naszych rodziców - a nie jest to łatwe, ze względu na ich kilkadziesiąt lat przyzwyczajeń. Zero waste wprowadzamy najczęściej do naszego życia stopniowo - i tak samo powinniśmy zacząć robić w przypadku wnętrz oraz budynków. W tym rzecz, że nie potrzebujemy garstki ludzi, którzy ideę zero waste stosują doskonale. Potrzebujemy milionów, którzy robią to niedoskonale.

Czy recykling w meblarstwie jest wyzwaniem dla projektantów?

Wiola Idzińska - Idzińska Design

Recykling w meblarstwie jest zapewne dużym wyzwaniem dla całego środowiska projektowego. Nie tylko dla architektów i projektantów wnętrz, ale też dla projektantów płyt meblowych czy całych kolekcji mebli. Dzisiaj wielu z nas przykłada uwagę do tego jak dana rzecz nie tylko funkcjonuje, ale i wygląda. Nie każdy w swoim wnętrzu chce mieć produkty, które wyglądają jak z recyklingu właśnie. Dlatego uważam, że płyty ekologicznie, które obecnie oferuje Niemann Polska są doskonałym połączeniem tego co nam potrzeba: w pełni naturalnego looku, elegancji, eko-produktu i świetnej jakości.

Zuzanna Rybicka - Sikora Architekt Wnętrz

Myślę, że tak. To zagadnienie dopiero pojawia się w naszej branży. Rynek wciąż pełny jest tanich rozwiązań, produktów importowanych, produkowanych z tworzyw sztucznych. Czasem niestety cena gra dużą rolę u inwestorów i ciężko jest przeforsować inne rozwiązania.

Monika Głowacka - Moogaa Studio

Jest na pewno wyzwaniem - materiały z recyklingu nie są aż tak powszechnie znane - trzeba więc do nich umieć dotrzeć. Gama produktów może być również mniejsza niż w przypadku zwyczajnych materiałów. Zawęża więc to trochę pole wyboru. Kolejnym wyzwaniem jest przekonanie Inwestorów do wyboru takiego rozwiązania - dlatego warto pokazać mu próbki, aby wiedział na co się decyduje. Ważnym aspektem pod kątem recyklingu jest również użycie starych mebli, których nie musimy przecież od razu wyrzucać i wymieniać na nowe. Wiele projektantów podchodzi do tego negatywnie, narzekając że trzeba wykorzystać np. stare krzesła zamiast wstawić takie jakie byśmy chcieli. Sama obecnie będę odnawiać prl-owskie fotele, dzięki czemu zyskają one drugie życie.