Niemann Polska

Ekologia w meblarstwie według projektantów cz. 1

Utworzono: 10-05-2021

Ekologiczne meblarstwo we wnętrzach.

Jak czytamy poniżej świat należy naprawiać zaczynając od siebie i swojego otoczenia. Dlatego też warto zwrócić uwagę na produkty, które zakupujemy do swoich domostw. Stąd też producenci proponują nam różne ekologiczne rozwiązania. Zero Waste, recykling to hasła, które otaczają nas na co dzień. Zapytaliśmy projektantów, jak obecnie ekologia wpisuje się w ich pracę, czym jest ekologia oraz czy ekologiczne meblarstwo ma przyszłość?

Czym dla Pani/Pana jest Ekologia w meblarstwie? 

Monika Głowacka - Moogaa Studio

Ekologia w meblarstwie to dla mnie przede wszystkim odpowiednie materiały. Obecnie na rynku mamy bardzo dużo materiałów i na większość decydujemy się głównie ze względu na cenę oraz ich powszechność. W obecnym czasie dla każdego materiału możemy jednak znaleźć jego ekologiczny zamiennik - mam na myśli przeróżne naturalne płyty meblowe, tapicerki z tkanin ekologicznych oraz coś o czym często zapominamy - materiały oraz meble z recyklingu. 

Zuzanna Rybicka - Sikora Architekt Wnętrz

Ekologia to dla mnie sprytne i rozsądne projektowanie mebli - z oszczędnością zbędnych detali, a zachowaniem funkcjonalności. To także wykorzystanie trwałych oraz pięknych materiałów, które nie zużyją się i nie znudzą po paru latach użytkowania. Ekologia to także kupowanie mebli używanych, nadawanie im nowego życia i nowej funkcji

Wiola Idzińska - Idzińska Design

Ekologia w meblarstwie w Polsce to w moim odczuciu temat, który na szerszą skalę i świadomość użytkowników wypłynie dopiero za kilka lat. Każdy z nas wie, że mamy energooszczędne sprzęty AGD, oświetlenie, że istnieje możliwość ponownego przetworzenia szkła czy metalu. Jednak niewielu z nas wie o tym, że produkty wykonane z ogólnodostępnej (niestety niskiej) jakości materiałów mogą wywoływać różne problemy zdrowotne np. astmę. Warto zwrócić uwagę, że dotyczy to mebli, które towarzyszą nam w codziennym życiu w postaci mebli kuchennych, szaf przesuwnych czy komód w pokoju dziecka.

Ostatnio dużo się mówi o modzie na ekologię. Muszę przyznać, ze to najpiękniejsza moda jaką widziałam. Mówiąc już zupełnie poważnie dzisiaj ta moda, która jeszcze kilka lat temu była domeną garstki tzw. „szalonych ekologów”, walczących o ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych i zaprzestanie rabunkowej gospodarki złożami i dobrami naturalnymi, to już konieczność, z której chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę. 

Joanna Wojciechowska - JMJ Interiors

Świat należy naprawiać zaczynając od siebie i swojego otoczenia, a to co jest nam najbliższe to nasze domy i to co się w nich znajduje. Zadbajmy więc o to, żeby przedmioty, które kupujemy do naszych mieszkań wykonane było w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska, służyły nam jak najdłużej, ale także aby były ponadczasowe i eleganckie. Chcemy przecież mieszkać pięknie i nie nudzić się naszymi meblami i wyposażeniem.

Czy ekologiczne meblarstwo ma przyszłość?

Monika Głowacka - Moogaa Studio

Myślę, że ma przyszłość. Pokolenie milenialsów oraz generacja Z to roczniki wchodzące w dorosłe życie, a co za tym idzie będą kupować i remontować mieszkania, budować domy itp. Myślę, że od tych dwóch pokoleń zacznie się zmiana w przyszłości. Jako bardziej zainteresowani ekologią mam nadzieję, że zainteresują się nią też w przypadku swoich mieszkań. Oby tych ambicji nie zabiła tylko cena produktów - co w przypadku młodych osób może być poważnym zagrożeniem, tym bardziej biorąc pod uwagę jak dużym kosztem jest sama nieruchomość.

Zuzanna Rybicka - Sikora Architekt Wnętrz

Moim zdaniem to JEST przyszłość. Musimy iść z duchem czasu i swoim postępowaniem odpowiadać na aktualne problemy. 

Wiola Idzińska - Idzińska Design

Ekologiczne meblarstwo ma szanse z biegiem 20-30 lat na dobre wpisać się w większość polskich domostw - kiedy do głosu dochodzą "kolejni nowi młodzi" - zawsze wiąże się to z rewolucją. Obecnie wiele reklam czy w tradycyjnych mediach czy społecznościowych namawia nas na to by dbać o siebie i najbliższych. Te wszystkie protipy: by patrzeć na skład w metce ubrań, by patrzeć skąd jemy warzywa, by patrzeć na składy chemiczne kosmetyków cały czas idą o krok dalej. Mam wrażenie, że promocja naszego zdrowia w eko-rozwiązaniach meblarskich będą tego wszystkiego - na stałe szeroko i dość posuniętą kontynuacją.