Niemann Polska

Eko dom, czyli jak ekologicznie zaprojektować mieszkanie?

Utworzono: 26-04-2023

Hasło 'eko dom' cieszy się coraz większym wyszukiwaniem, co z pewnością oznacza wzmocnienie zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami również w branży projektowej. Jakie rozwiązania dla domu proponują specjaliści w dziedzinie projektowania wnętrz? Przeczytaj o najmodniejszych trendach EKO we wnętrzach!

Dom ekologiczny, a styl ekologiczny.

Domem ekologicznym wg Ministerstwa Środowiska można nazwać budynek, który zbudowany jest metodami ekologicznymi z zastosowaniem odpowiednich materiałów, które zmniejszają wydatki eksploatacyjne budynku o 50-80% w stosunku do tych tradycyjnych. Nad ekologicznymi rozwiązaniami warto więc się zastanowić już na etapie budowy domu. Budowa ekologicznego domu idzie w parze z odnawialnymi źródłami energii, rozwiązaniami energooszczędnymi oraz produktami ze sprawdzonych źródeł. Nas interesuje jednak ekoprojektowanie wnętrz. Co to jest styl ekologiczny i czy jest on obecnie popularny?

Klaudia Dawidowska Create Design

Styl ekologiczny staje się coraz bardziej popularny. Wynika to z ogromnej świadomości ludzi jak ważna jest nasza planeta oraz to co nas otacza. Klienci prowadzą zdrowy styl życia, zwracają uwagę na to co jedzą, uprawiają sport, dbają też o psychikę. Nic dziwnego, że niezwykle spójne z tym jest "zdrowe" wnętrze w stylu ekologicznym.

Mikołaj Sołtysiak Moosh Design Studio

Ekologia to dość szerokie pojęcie, którego znaczenie rośnie z roku na rok. Jesteśmy w momencie kiedy konsumpcjonizm przekroczył bezpieczny sufit i ilość towarów, wprowadzonych na rynek jest niebezpieczna dla środowiska, ze względu na tworzenie nadmiaru odpadów. Świadomość terminu Eko rośnie wśród społeczeństwa. Najczęściej myślimy o segregowaniu odpadów z podziałem na surowce i zakręcaniu kranu. Natomiast możliwości jest o wiele więcej i jedną z nich jest projektowanie wnętrz w nurcie eko.

Monika Wierzba-Krygiel Pracownia Projektowa

Styl ekologiczny definiuje w pełni jedno pojęcie - zrównoważone projektowanie. To proces, który ma na celu stworzenie zdrowego, ekologicznego środowiska, w którym świadomie wykorzystuje się zasoby naturalne oraz optymalizuje się efektywność energetyczną projektu.

W efekcie zmniejszamy zanieczyszczenia, wydłużamy „życie” projektu, a także mamy możliwość ponownego wykorzystania materiałów. Jest to niezwykle ważne, gdyż zrównoważone projektowanie poprawia jakość naszego życia, jednocześnie chroniąc środowisko. Chronimy zarówno siebie jak i planetę.

 

Złote zasady dla domu EKO. Ekologiczne materiały.

Domy przyszłości powstają w zgodzie z naturą. Oznacza, że podczas budowy zostały wykorzystane naturalne materiały i surowce, które są dostępne w danym regionie. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy wybieraniu materiałów do ekodomu?

Klaudia Dawidowska Create Design

Ekologiczne materiały to te naturalne oraz pozyskane z recyklingu. Drewno, kamień, tkaniny, szkło, rattan. Materiały, które są nie tylko ponadczasowe, ale też często starzeją się razem z nami. A co najważniejsze, bardzo dobrze na nas wpływają, bo nie zawierają toksycznych substancji. Często możemy je odnowić, nie eksploatując naturalnych zasobów.

Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie ekologicznych płyt meblowych Niemann. Przede wszystkim wykonane są z materiałów z recyklingu, poza tym naturalnie wyglądają. Taka zgodna z naturą aparycja jest nierozerwanie złączona ze stylem eko. Często "niedoskonałość" jest tutaj największym atutem. Drewno olejowane, może być szczotkowane czy młotkowane, tkaniny o strukturze lnu, bawełny czy bukle. Wszystko co jak najmniej przypomina idealny efekt produkcji maszyn. Efektownie prezentować się będą ręcznie wykonane dodatki - gliniane wazony czy donice, ceramika, makrama. Myśląc o eko wnętrzach nasuwa nam się także kolorystyka inspirowana naturą, czyli kolory ziemi: szarości, beże, brązy, ciepłe biele, zielenie, odcienie ceglaste. Barwy stonowane, przybrudzone. Wnętrza ekologiczne pełne są także roślin. Naturalna zieleń bez wątpienia przybliża nas do natury.

Monika Wierzba-Krygiel Pracownia Projektowa

Ważnym aspektem jest projektowanie z myślą o ochronie naturalnych surowców i świadomym wykorzystaniu ich ograniczonych zasobów. Zwracajmy więc uwagę na źródła produktów, stosowanych we wnętrzach. Drugą ważną zasadą jest naturalny skład, wykorzystanych materiałów. Zapobiega on zanieczyszczaniu powietrza i środowiska oraz pozwala na znalezienie rozwiązań, sprzyjających zdrowiu, samopoczuciu i jakości życia użytkowników przestrzeni.

Mikołaj Sołtysiak Moosh Design Studio

W Moosh Design Studio staramy się edukować Klientów na temat jakości i pochodzenia surowców we wnętrzach. Wszelkiego rodzaju drewno, forniry drewniane czy kamienne to idealne materiały, które cieszą oko przez długi czas i nie oddziałują negatywnie na środowisko. Energooszczędne sprzęty i produkty recyklingowane jak np. płyty Niemann z serii Saviola to najlepsze dostępne produkty wspierające ekologię. Ekologia lubi dobrą jakość i przemyślane rozwiązania, które pozwalają na obieg zamknięty w środowisku.

W przypadku kolorystyki pierwsze eko skojarzenie to kolory ziemi, natomiast czy to decyduje o ekownętrzu? Niekoniecznie. Ekokolory na pewno dobrze wpływają na nasze samopoczucie, natomiast, aby wnętrze nosiło znamię ekologicznego musimy skupić się na pochodzeniu farb, jakości materiałów wykończeniowych i ich wpływie na środowisko. Pamiętaj o roślinach we wnętrzu, pięknie zdobią przestrzeń i korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

 

Ile to kosztuje, czyli czy stać mnie na eko dom?

Wybór eko rozwiązań daje wiele korzyści nie tylko naturze, ale i inwestorom w dłuższej perspektywie, przynosząc sporo oszczędności. Niektóre rozwiązania ekologiczne kosztują całkiem sporo, jak chociażby instalacja fotowoltaiczna, czy pompa ciepła. Inne zaś mogą być eko patentami za grosze. Jakimi tanimi rozwiązaniami dzielicie się z Klientami?

Klaudia Dawidowska Create Design

Warto zamontować perlatory na baterie w całym domu, włącznie z deszczownicą. Dzięki nim oszczędzamy spore ilości wody. Aby nie kupować wody w plastikowych butelkach zamontuj przy baterii kuchennej filtr wody. Zastosujmy kompostownik w ogrodzie, panele słoneczne czy rekuperację. Niewielkie kroki, które nie wymagają dużych inwestycji, a jeżeli zsumuje je 8 miliardów ludzi to otrzymamy wspaniały efekt dla planety.

Monika Wierzba-Krygiel Pracownia Projektowa

Każda przebudowa to generowanie odpadów i kosztów. Dobry projekt przewiduje więc zmiany, jakie zachodzą w życiu użytkowników przestrzeni. Elastycznie zaprojektowane wnętrze pozwala na rearanżację, minimalizując potrzeby przebudowy. Ekologiczny projekt powinien zakładać także optymalizację efektywności energetycznej urządzeń, wykorzystanych we wnętrzu. Im mniej energii wykorzystamy, tym bardziej chronimy środowisko i mniej płacimy za rachunki.

Mikołaj Sołtysiak Moosh Design Studio

Polecam pochylić się nad tematem rzeczy z drugiej ręki i produktów recyklingowanych. Uwzględnij w projekcie krzesła czy fotel po dziadkach, ceramikę i szkło. Zorientuj się czy ktoś nie chce wyrzucić rzeczy, które u Ciebie znalazłyby drugi dom (na facebook’u są grupy zajmujące się tą tematyką). Nie wyrzucaj produktów podlegających naprawie, oddaj je komuś, kto dobrze je wykorzysta. A jeśli kupiłeś mieszkanie z rynku wtórnego, zastanów się czy wszystko trzeba zmieniać? Z pewnością nie drewnianego parkietu ;).

 

Ekologiczne rozwiązania dla każdego

Podsumowujmy najważniejsze informacje o ekologicznych rozwiązaniach, uzyskane od doświadczonych projektantów.

  • Konieczność ekologicznych wyborów do domu stale rośnie w świadomości Klientów.

  • Ekologiczne materiały to nie tylko te naturalne, nietoksyczne dla środowiska, ale również pozyskane z recyklingu. Ekomateriały cechuje trwałość na lata.

  • Ekologiczne rozwiązania nie muszą być drogie, a w dłuższej perspektywie przynoszą sporo oszczędności.

Dziękujemy za opinię!

Klaudia Dawidowska Create Design

Monika Wierzba-Krygiel Pracownia Projektowa

Mikołaj Sołtysiak Moosh Design Studio