Niemann Polska

Drewno w domu - inspiracje naturą.

Utworzono: 06-09-2021

Drewno w domu inspiracje naturą

Urok aranżacji, w których występuje drewno zachwyca wielu. Fenomen dekorów inspirowanych naturą, polega na ich niesamowitym wyglądzie, w połączeniu z praktycznie  każdym kolorem i stylem. Potrafią zdobić salon, nadać charakteru w kuchni jak i ocieplić łazienkę.

O frontach meblowych w kolorystyce drewna, rozmawiamy z zaprzyjaźnionymi projektantami wnętrz. 

Z czym łączyć drewniane fronty meblowe?

Dominika Strzyżewska - Piaw Meble
Odpowiedź jest prosta - z tym czym klient chce połączyć! :)
Nowoczesne kompozycje to łączenie drewna z matowym akrylem, jak dla mnie jest to wybór najlepszy z możliwych patrząc na wytrzymałość materiałów. 

Zuzanna Rybicka - Sikora Architekt Wnętrz

Drewno ma to do siebie, że jest niejednorodne i bardzo zróżnicowane. Samych wykończeń drewnianych i drewnopodobnych jest mnóstwo i bardzo różnią się między sobą - kolorem, fakturą i rysunkiem. Z czym więc łączyć drewniane fronty? Ze wszystkim, ale każdy przypadek należy analizować indywidualnie - najlepiej na podstawie próbek konkretnych materiałów przyłożonych do siebie - drewna i kamienia, metalu, koloru farby czy lakieru. Paradoksalnie najtrudniej połączyć jest ze sobą dwa różne rodzaje drewna, dlatego też w projektach unikam łączenia dwóch różnych laminatów drewnopodobnych czy podłogi drewnianej i gresu o strukturze drewna.

Aleksander Czerniga oraz Szymon Witkowski - Dal Meble

Naturalne drewno zawsze dobrze wygląda z innymi naturalnymi materiałami, zatem słusznym będzie pozostać w temacie i połączyć je np; z blatami granitowymi czy też samą cegłą. Od zawsze wiemy, że z naturą nie da się wygrać, więc po co w ogóle walczyć? Pozostawmy więc naturalne drewno z innymi naturalnymi materiałami tak, aby kompozycja była jednocześnie swobodna jak i przyjemna dla oka.

Ostatnimi czasy jednak, zauważamy coraz większą popularność wśród połączeń frontów drewnianych z akrylami w różnych odcieniach. Zdecydowanie przodującymi kolorami aktualnie są zieleń, beż, szarości i biel.

Zieleń kojarzy nam się zwykle z czymś naturalnym, co zdecydowanie pasuje nam do drewna. Szczególnie ta butelkowa, która podbija serca konsumentów i projektantów wnętrz już od dłuższego czasu.

Beż, kolor który nadaje naszym wnętrzom nutkę ciepła, doskonale komponuje się z motywem drewna.

Szarość i biel, które od kilku sezonów królują w modnych wnętrzach, pozostawią nasze meble w klimacie spokoju, harmonii i klasycyzmu.

Joanna Wojciechowska - JMJ Interiors

Dekory drewniane lub drewno naturalne poprzez swoje bogate desenie fantastycznie komponuje się z jednolitymi lub spokojnymi wzorami. I tak bardzo korzystnym jest połączenie dekoru drewnianego na froncie z gładkim jednokolorowym blatem, a także blatem kamiennym zarówno w jasnej jak i ciemnej tonacji.  Co więcej dekor klasycznego drewna fantastycznie sprawdza się w połączeniu z betonową podłogą lub blatem z betonowym dekorem. Stąd też często w minimalistycznych wnętrzach, gdzie takie betonowe okładziny, mikro cementowe posadzki czy spiekowe blaty ocieplane są właśnie drewnianymi frontami. Widać wtedy wyraźnie, że drewno/ dekor drewniany „robi robotę” :) Analogicznie rzecz ma się we wnętrzach utrzymanych w białej kolorystyce. Białe ściany, białe tkaniny, białe blaty ocieplamy drewnianymi lub drewnopodobnymi materiałami,np w postaci dekorów bielonego drewna i już jesteśmy w stanie uzyskać oczekiwany często przez inwestorów efekt przytulnego wnętrza.

Barwy drewna ciepłe czy zimne? Po które najczęściej sięgają klienci?

Zuzanna Rybicka - Sikora Architekt Wnętrz

Aktualnie najczęściej dość jasne i lekko ciepłe, ale nie wpadające za mocno w odcienie żółci czy pomarańczowego. Najczęściej sięgam po różne odcienie dębu, sosny czy jesionu. Mają one ciekawy rysunek oraz dają uczucie ciepłego, przytulnego wnętrza. Zimnych odcieni nie stosuję w ogóle, coraz rzadziej również drewno bielone. 

Aleksander Czerniga oraz Szymon Witkowski - Dal Meble

Ciepłe barwy drewna są zawsze ponadczasowe. Potrafią wytworzyć nietuzinkowy klimat i sprawić, że nasze wnętrze będzie przytulne i komfortowe nawet dla samego oka. Właśnie one, póki co, przodują wśród wyborów klientów.

Nie wyklucza to jednak tego, że zimne barwy drewna powoli zyskują na popularności. Co więcej, połączenie ich ze sobą, może wytworzyć unikalną i niecodzienną kompozycję, która będzie jednocześnie ciepła, klasyczna jak i nowoczesna.

Dominika Strzyżewska - Piaw Meble

Jest to kwestią gustu, z którym musimy dobrać co chcemy do wnętrza. I do jakiego wnętrza - to też pytanie! 
W zależności od stylu mebli, uchwytów, łączeń materiałów, wyboru blatów czy też nawet tło na ścianie dobieramy kolory. 
Barwy materiałów to element wizualny, który jest dobierany po ustaleniu bryły zabudowy meblowej. Często już te kolory dobieramy wraz z podłogą, ścianami. 

Joanna Wojciechowska - JMJ Interiors

Jak wiadomo drewno drewnu nie równe i jego wybarwienie zależy od gatunku, ale też od fantazji designera lub oczekiwań inwestora. Zatem w zależność od potrzeb możemy zastosować we wnętrzach drewno ciemne lub jasne, w tonacji ciepłej, neutralnej lub chłodnej, bardziej lub mniej usłojone lub o różnorodnym nasyceniu wzoru. Obecne aranżacje są tak różnorodne, że nie jestem w stanie wskazać z pełnym przekonaniem, który z tych deseni jest bardziej pożądany przez klientów. Tak naprawdę to czy inwestor decyduje się na ciepłe czy chłodne odcienie zależy w dużej mierze od jego gustu, ale także jest podyktowane ogólna stylistyką wnętrza, która w pewnym stopniu skłania do zastosowania danego odcienia. Gdyby jednak chcieć wartościować popularność cieplejszych lub chłodniejszych odcieni wybarwień drewnianych to skłaniałabym się jednak ku wskazaniu na drewno w odcieniach cieplejszych. W naszym klimacie chyba jednak tych ciepłych i przytulniejszych nut nam potrzeba nieco więcej.

 

Fronty z drewnopodobne z połyskiem czy głęboką strukturą drewna?

Aleksander Czerniga oraz Szymon Witkowski - Dal Meble

Póki co, przez nas zaobserwowany trend jest ku głębokiej strukturze drewna. Klienci stawiają właśnie na to rozwiązanie, ceniąc sobie jego idealnie odwzorowaną fakturę.

Fronty drewnopodobne w połysku kojarzone są raczej jeszcze z poprzednią epoką.

Joanna Wojciechowska - JMJ Interiors

Decydując o wyborze dekoru drewnianego trzeba tez rozważyć czy drewno chcemy ukazać w połysku czy w bardziej surowej wersji z głęboka strukturą.
Ja osobiście lubię bardzo drewno w połysku, przy czym jest ono dedykowane raczej wnętrzom w stylu modern classic lub niezwykle wyrafinowanym aranżacjom. Rzadziej pojawia się w mieszkaniach nowoczesnych, ale jednak spotyka się je i w takich wnętrzach. Zawsze wówczas, gdy tzw. „efekt wow” jest pożądany mamy szansę zastosować drewno w połysku.
Do wnętrz mieszkalnych, gdzie dominuje styl skandynawski, nowoczesny lub minimalistyczny często wykorzystywane są dekory o głębokiej strukturze drewna naturalnego. Patrząc czy dotykając takich frontów mamy wrażenie jakbyśmy dotykali prawdziwej deski. Ten efekt z pewnością dodaje wnętrzu charakteru. Meble z takim aśnie dekorem przyciągają uwagę swoim naturalnym wyglądem. Z pewnością taki głęboko strukturalny dekor zagościł w naszych wnętrzach na bardzo długo. 

Zuzanna Rybicka - Sikora Architekt Wnętrz

To już zależy od konkretnego projektu i stylu wnętrza. Jednak osobiście najbardziej dążę do zachowania wizerunku najbardziej zbliżonego do naturalnego, więc niepokrytego dużą ilością lakieru czy bejcy.

Dominika Strzyżewska - Piaw Meble

Tylko i wyłącznie strukturalna płyta laminowana! Jest to świetny kompromis dla chcących wytrzymały materiał, niekoniecznie w kwocie drewna, a z jego wyglądem. 
Jak dla mnie to świetny wybór do każdego pomieszczenia! 

Drewno w domu - inspiracje naturą.