Niemann Polska

Bieżące trendy w designie według projektantów

Utworzono: 12-03-2018

Po pierwszych trzech miesiącach roku krystalizują się trendy w designie bieżącego roku. Rok 2018 nie przyniesie diametralnych zmian w trendach, a bardziej rozkwit tych, które już się pojawiły. Z całą pewnością popularna dalej będzie miedź, pastele i drewno. Wśród wiodących kolorów na pewno wymienić trzeba Ultra Violet, uznany za kolor roku 2018 wg. Pantone.

 Monika Wilusz-Nykiel z Pracownii Architektury Wnętrz 4DSGN z Krosna - 4dsgn.pl

Coraz większe znaczenie ma technologia, inteligentne domy stają się bardziej popularne i nie mam tu na myśli wielkich willi ale mieszkania w bloku, gdzie można zastosować proste rozwiązania ułatwiające nam życie, chociażby nawet sterowanie oświetleniem z telefonu. We wnętrzach nadal króluje prostota i minimalizm, kolorystyka stonowana z mocnymi akcentami kolorystycznymi jak np. Ultra Violet, kolor roku 2018 według  Pantone  Matching System (system identyfikacji kolorów).  Bardzo ważne są materiały, nadal królują te naturalne (drewno czy kamień). Ogromną wagę przywiązujemy także do detalu, który powinien być nietuzinkowy, jedyny w swoim rodzaju - krzesło, lampa znanego projektanta to kropka nad "i".

Natalia Cichańska, architekt wnętrz - www.cichanskanatalia.com

W 2018 coraz bardziej odchodzimy od czystej bieli, zarówno na ścianach jak i meblach. Popularność zyskują wnętrza monochromatyczne, w wielu odcieniach jednego koloru - zielenie, błękity, czerwienie, żółcie, fiolety - ważne, aby kolory były “okurzone”, z odrobiną szarości, nieco przytłumione.

Trend ten był szczególnie widoczny na tegorocznych targach meblowych w Sztokholmie, na których prezentowany jest głównie skandynawski design, a skoro jest on u nas tak popularny, mam wielką nadzieję, że się przyjmie.  Zauważyłam również, że pod koniec 2017 zaczął pojawiać się trend, który traktuje sufit, jako piątą ścianę, którą należy wyróżnić. Pojawiają się na nim tapety, grafiki, duże geometryczne wzory - jestem bardzo ciekawa, w jakim kierunku pójdzie ta moda i czy znajdzie się wielu klientów, na tyle odważnych by zgodzić się na tego typu rozwiązanie w Swoim wnętrzu.

Z materiałów wykończeniowych coraz bardziej popularne staje się terrazzo, które pojawia się nie tylko na klatkach schodowych czy posadzkach, ale także na blatach kuchennych, w łazienkach czy blatach stołów i stolików. Z materiałów tekstylnych chyba najbardziej popularny pozostaje welur - zasłony, tapicerka, dodatki. W dekoracji metal w odcieniach złota, miedzi i srebra, a także lakierowany. Co więcej, nie trzeba trzymać się jednego wykończenia, miks jak najbardziej na miejscu. A do tego kolorowe szkło i kamienne rzeźby, popiersia.

Natalia Szajdzińska-Kęsicka, architekt wnętrz - www.tenkawalekpodlogi.pl

W ostatnim czasie zaczyna być bardzo popularny japoński trend wabi-sabi odwołujący się do natury i rzemiosła, czyli surowe drewno, naturalne tkaniny jak len czy bawełna, ceramika z gliny. Te odwołania do natury towarzyszą nam już od ubiegłego roku, jednak wtedy królowały w dużej mierze klimaty roślinne, czyli dużo roślinności zarówno tej żywej w doniczkach, jak i w postaci wzorów na tkaninach, jak poduszki, pledy czy kapy, tapetach, itp. Natura, roślinność działa na nas w dużej mierze kojąco i wyciszająco, dlatego coraz chętniej wprowadzamy ją także do naszych wnętrz.

To wszystko wpływa również na coraz popularniejszy trend zwany tech-free, czyli jak najmniej technologii i gadżetów elektronicznych, a przynajmniej nie na pierwszy rzut oka. Z drugiej jednak strony sięgamy po odważne, wyraziste kolory. Zaczynamy odchodzić od wszechobecnej bieli i szarości, natomiast częściej używamy kolorów takich jak granat, butelkowa zieleń, zgaszona czerwień czy żółty.  Wciąż na topie jest beton i wzory geometryczne, to dość neutralne rozwiązania, które rzadko się nudzą i doskonale komponują z wieloma elementami.

Na ten rok prognozowane jest, że popularnym metalem będzie mosiądz, który wyprze wcześniejszą miedź. Bardzo widoczna staje się także matowa czerń, która pojawia się już w postaci baterii, oświetlenia czy przeszkleń w formie ram drzwiowych czy prysznicowych. Coraz częściej odchodzi się od całkowicie białych frontów kuchennych, najczęściej stosuje się biel w połączeniu z naturalnym drewnem lub kolorem, jak np. czerń czy szarość.

Maciej Różański, projektant i właściciel Maciej Różański Pracownia Projektowa - http://maciejrozanski.pl/

Natura – jednym z podstawowych trendów będzie powrót do natury, zarówno w kolorach jak i materiałach. Modne, więc będą wszelkie barwy ziemi – brązy, ugry, zielenie. Wciąż modne szarości zmieniają nieco swój odcień z chłodnego, na bardziej ziemisty. W materiałach widać powrót do naturalnego drewna, kamieni czy metalu – w naturalnych, surowych wykończeniach. Dominują, więc powierzchnie matowe, szczotkowane lub młotkowane. Połysk - zwłaszcza w dużych ilościach - jeszcze do niedawna tak popularny (lakierowane fronty, polerowane blaty, błyszczące płytki), zdecydowanie odchodzi już do lamusa.

Ciemne kolory – mimo tego, że styl skandynawski i wszechobecna biel mają się dość dobrze i nadal cieszą się dużą popularnością, powoli ustępują miejsca ciemniejszym wnętrzom. Widać zdecydowany powrót ciemnego drewna – orzechowca lub ciemnego dębu, w chłodnych ziemistych odcieniach, idealnie łączącego się z głębokimi mocnymi kolorami, np. granatem, butelkową zielenią czy grafitem.

Art Deco – jeśli chodzi o stylistykę mebli to ewidentnie na topie są modele inspirowane stylem Art Deco i wzornictwem z lat 50. i 60. XX wieku. Dominują, więc lekkie, proste formy, często na smukłych nóżkach. Ciężkie masywne meble wypierane są z wnętrz przez nowe i lekkie elementy, wnoszące powiew świeżości i delikatności.

Wzory – jednym z nowszych trendów, który prawdopodobnie będzie rozwijał się w najbliższym czasie są duże, często przeskalowane wzory. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza motywy geometryczne i floralne. Występować mogą one zarówno na ścianach w formie tapet, jak również na tkaninach, tapicerkach czy płytkach łazienkowych. Puste i gładkie ściany powoli wychodzą z mody, wypierane przez bogate odważne wzory.

Sufity – innym nowym, dopiero rozwijającym się trendem są kolorowe sufity. Przez lata przyzwyczajeni zostaliśmy do prostych białych sufitów. Obecnie natomiast coraz częściej sufity stanowią punkt centralny wnętrza. Nie chodzi tu oczywiście o zabudowy z płyt kartonowo – gipsowych i wielopoziomowe podwieszenia. Chodzi przede wszystkim o zaakcentowanie gładkiej powierzchni sufitu, np. mocnym kontrastującym kolorem, drewnem lub betonem.

Czerwony – mocnym kolorem w najnowszych trendach jest także kolor czerwony. Pomimo tego, że kolorem roku 2018 wg Pantone jest kolor fioletowy (Ultra Violet 18-3838), to zdecydowanie większą popularnością cieszy się czerwień, często w głębokich intensywnych odcieniach. Czerwień coraz częściej pojawia się, więc w meblach i dodatkach, bardzo dobrze odnajdując się w towarzystwie innych obecnych trendów.

Wnętrza indywidualne – bardzo ogólnym, aczkolwiek istotnym trendem we wnętrzach jest indywidualne podejście do każdego mieszkania. Coraz większą wagę przywiązujemy do wnętrz naszych domów i coraz częściej chcemy by było ono skrojone dokładnie pod nas, odzwierciedlające nasz charakter, styl i upodobania. Popularnością nie cieszą się już wnętrza uniwersalne, hotelowe, w których każdy czuje się jak u siebie. To my mamy czuć się dobrze w naszym wnętrzu. Wnętrze przestaje być dokładnym odwzorowaniem zdjęcia z katalogu, a zaczyna nosić cechy użytkownika.