Niemann Polska

EKO-ROZWIĄZANIA NA JUTRO W SEKTORZE BUDOWNICTWA

Utworzono: 05-12-2021

"Wspólnie dla gospodarki o obiegu zamkniętym" to hasło przewodnie Konferencji Ministerstwa Rozwoju i Technologii, która odbyła się 22 listopada 2021 r. Jak czytamy na stronie organizatorów konferencji: 

" Jest to wydarzenie wieńczące trzyletni rządowy projekt OTO-GOZ realizowany w ramach projektu GOSPOSTRATEG. Celem projektu było opracowanie systemu wskaźników pomiarowych, umożliwiających ocenę postępu w transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wpływu gospodarki cyrkularnej na rozwój społeczno-gospodarczy na poziomie mezoekonomicznym (regionów) i makroekonomicznym (gospodarki narodowej). Projekt realizowany jest przez Konsorcjum, którego Liderem jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a pozostali partnerzy to Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Główny Urząd Statystyczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie".

Na konferecnji prezentowany był m.in. raport „EKO-ROZWIĄZANIA NA JUTRO W SEKTORZE BUDOWNICTWA. POLSKIE PRODUKTY DLA TRANSFORMACJI DO GOSPODARKI O OBIEGU ZAMKNIĘTYM.” Inicjatorką tego raportu była Pani Profesor IGSMiE PAN Dr Hab. Joanna Kulczycka a głównym edytorem dr Sanra Piesik z 3ideasme. 

Jest nam niezmiernie miło, iż Niemann Polska została uwzględniona w projekcie, jako firma promująca ekologiczne rozwiązania w meblarstwie oraz znalazła się w katalogu polskich firm wspierających Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Raport z czasem będzie umieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii www.gov.pl/web/rozwoj-technologia. Zapraszamy do zapoznania!

Tym czasem pozwolimy sobie przytoczyć kilka ważych fragmentów tej publikacji:

"Przy ewidentnych negatywnych konsekwencjach nieracjonalnego gospodarowania surowcami odnawialnymi i nieodnawialnymi, powrót do gospodarki o obiegu zamkniętym jest po części oczywistym kierunkiem. Trzeba tu mieć świadomość, że sama gospodarka o obiegu zamkniętym nie wystarczy, aby wdrożyć na skalę globalną przemiany systemowe, społeczne, ekologiczne i ekonomiczne.

Transformacja gospodarki o obiegu zamkniętym wymaga holistycznego i systemowego myślenia połączonego ze strategiami legislacyjnymi, finansowymi i rosnącej świadomości ekologicznej projektanta, ale i konsumenta. Zebrane i przedstawione w publikacji rozwiązania oferowane przez firmy są początkiem oddolnej, biznesowej transformacji GOZ w Polsce, którą należy kontynuować i rozszerzać.

 

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/wspolnie-dla-gospodarki-o-obiegu-zamknietym---podsumowanie-projektu-otogoz

https://hopin.com/events/wspolnie-dla-gospodarki-o-obiegu-zamknietym