Niemann Polska

Trendy we wnętrzach w 2021 roku. Przewidywania projektantów.

Utworzono: 20-01-2021

Trendy we wnętrzach w 2021roku. Przewidywania projektantów.

Jakie wnętrza i style będą królować w nowym sezonie? Czy nowy rok zaskoczy nas nowymi rozwiązaniami w projektowaniu przestrzeni wokół nas? Czy będzie raczej kontynuacją trendów minionego roku? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do zaprzyjaźnionych projektantek...

Karolina Setla, Setla Concept

Myślę, że w większości przypadków będzie to kontynuacja kilku trendów, które były

już obecne w minionym roku. Niektóre z nich po prostu zyskają większą popularność. To co mogliśmy już zaobserwować i co nadal będzie ważne dla klientów to:

  • MULTIFUNKCJONALNOŚĆ naszych przestrzeni mieszkalnych. W obecnej sytuacji pandemicznej dla wielu osób dom czy mieszkanie stało się centrum ich życia. Oprócz dotychczasowych funkcji służy nam również jako biuro, szkoła, miejsce rozrywki i relaksu. Przestrzeń musi być tak zaprojektowana, żeby można było w niej spełniać także te dodatkowe potrzeby. Jednak uważam, że nawet gdy sytuacja z pandemią ustabilizuje się, home office zostanie z nami na dłużej.
  • szeroko rozumiana NATURA. Wzornictwo inspirowane naturą, naturalne materiały takie jak drewno czy kamień oraz różnorodna roślinność zostanie zaproszona do naszych wnętrz. Myślę, że w pewnym sensie będzie to także odpowiedź na obecne ograniczenia w podróżowaniu. Będziemy szukali bliskości z naturą w naszych domach zarówno w postaci żywych roślin, organicznych tkanin, kolorów ziemi jak i dodatków z motywami roślinnymi i zwierzęcymi.
  • STYL SKANDYNAWSKI, który długo nas jeszcze nie opuści. Polacy kochają ten styl za prostotę, minimalizm i funkcjonalność. Ale czy w tym roku będzie on ewoluował w stronę japandi (połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego), o którym można przeczytać w wielu publikacjach na temat trendów na 2021 rok, tego nie jestem pewna. Choć mi osobiście to zestawienie bardzo przypadło do gustu – skandynawski minimalizm i japońska harmonia w przestrzeni, która staje się oazą spokoju i miejscem medytacji. Tu również zagoszczą naturalne kolory i materiały, a także ceramiczne naczynia, plecionki z trawy morskiej czy rattanu.
  • Styl MODERN CLASSIC, który wchodzi z nami w 2021 rok. Są to klasyczne wnętrza w nowej odsłonie, głównie w kolorach beżu, ze złotymi lub chromowanymi dodatkami, ze sztukaterią na ścianach i sufitach, drewnianymi podłogami ułożonymi w pałacowe wzory, marmurowymi blatami, ściankami czy stolikami, a także dużymi wygodnymi sofami i fotelami. Coraz większa część inwestorów chce mieszkać w tak urządzonej przestrzeni.
  • ART DECO - W tym roku nie będzie można przejść obojętnie obok wnętrz i dodatków w tej konwencji. Ten styl z lat 20 i 30-tych ubiegłego wieku powrócił i powoli zyskuje nowych wielbicieli. Może właśnie 2021 będzie rokiem art-deco w polskich luksusowych wnętrzach. Charakteryzują go wyraziste geometryczne kształty, łuki, ciężkie cokoły, zaoblone meble, drogie materiały wykończeniowe takie jak skóra, naturalne kamienie, lakierowane egzotyczne drewno, mosiężne dodatki, jak i również welur czy aksamit. Oprócz nieodzownego dla tego stylu białoczarnego zestawienia kolorów we wnętrzach będą królowały odcienie głębokiego granatu, szmaragdowej zieleni i burgunda.

Joanna Wojciechowska, JMJ Interiors

Zdecydowanie wracamy do przytulności zarówno w kolorach, fakturach, temperaturze barw. Wracają zatem ciepłe kolory, tj. eleganckie beże, brązy, miłe tkaniny, królujące już długo welury, tkaniny naturalne, wełny, bawełny, lny.

Zdecydowanie też jest tendencja do urządzania wnętrz w stylu tzw. classic modern. To trochę oksymoron, ale faktycznie dobrze oddaje ideę tej stylistyki, która łączy klasyczną elegancję z nowoczesnym designem i materiałami. Termin jest niezwykle szeroko rozumiany zarówno przez klientów jak i przez projektantów. Czasem więc dominuje tu nuta nowoczesności a czasem klasyki :) Taka stylistyka preferowana jest przez ludzi dojrzałych, lubiących elegancję i urządzających swoje wnętrza na dłuższy czas, dlatego dominują tutaj poza pięknymi klasycznymi formami, eleganckie i jakościowe materiały, tj. drewniane podłogi, kamienne blaty, jedwabne poduchy, wełniane dywany, etc. Stosuje się też bogatsze zdobnictwo, np. w postaci sztukaterii, zdobnych listew przysufitowych czy przypodłogowych. Spotykamy piękne żyrandole, czasem w nowoczesnej formie, ale złocone z kryształami dodającymi niezwykłego szyku.  Krzesła są często welurowe z kołatkami, albo właśnie dla odmiany welurowe na złoconym nowoczesnym stelażu. Drzwi z przeszkleniami i szprosami, a fronty mebli często są frezowane. Coraz częściej  ogromną rolę odgrywa sztuka. Czasem są to całe ściany stanowiące galerie mniejszych oryginalnych obrazów, grafik, lub jakościowych reprodukcji, ale stosuje się też nowoczesne  wielkoformatowe obrazy, ciekawe grafiki komputerowe.

Mimo tej różnorodności, głównym założeniem jest elegancja i jakość. To czy będzie to wnętrze w jasnej czy ciemnej kolorystyce jest rzeczą drugorzędną, ważne aby sprawiało nieco luksusowe wrażenie, nawet jeśli do realizacji wykorzystywane są materiały z tworzyw lub modyfikowane to również z tzw. „górnej  półki”. No i jeszcze jedna rzecz, która rzuca się w oczy, mianowicie ład i porządek. Nie ma w tych wnętrzach rzeczy przypadkowych. Wszystko ma swoje miejsce i współgra z pozostałymi elementami otoczenia, a to co zbędne jest ukryte w szafkach.

Emilia Niedziałkowska, Czarny Mat

Wszystko zmierza ku uproszczeniu i zminimalizowaniu. Prostota jest odbierana jako synonim elegancji. Coraz więcej ludzi zaczyna wyznawać zasadę "mniej znaczy więcej". Myślę, że zacieśnią się też związki człowieka z naturą, która jeszcze bardziej będzie wnikać do naszych wnętrz. Chciałabym, aby wszelkie imitacje zaczęły zastępować prawdziwe i szlachetne materiały.